Jurnalul.ro Auto MotoGP: Danilo Petrucci (Ducati), învingător în Marele Premiu al Italiei

MotoGP: Danilo Petrucci (Ducati), învingător în Marele Premiu al Italiei

02 Iun 2019   •   18:00
Sursa foto: Mr R Enfield

Pilotul italian Danilo Petrucci (Ducati) s-a impus duminică în Marele Premiu al Italiei, obţinând prima sa victorie la clasa MotoGP, în faţa spaniolului Marc Marquez (Honda), deţinătorul titlului mondial, care şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general,

Pe poziţia a treia s-a clasat un alt pilot de la Ducati, Andrea Dovizioso. un rezultat foarte bun pentru firma italiană, al cărei sediu se află în apropierea circuitului toscan.

Francezul Fabio Quartararo (Yamaha), care a luat startul de pe poziţia secundă, s-a clasat în final pe locul 10, în timp ce eroul local Valentino Rossi (Yamaha) a căzut.

În ierarhia generală, Marquez şi-a mărit la 12 puncte avansul faţă de Andrea Dovizioso şi la 27 puncte faţă de spaniolul Alex Rins (Suzuki), principalii săi urmăritori.