Jurnalul.ro Auto Verstappen, la a 10-a victorie de F1 din carieră, în Marele Premiu de la Abu Dhabi

13 Dec 2020   •   18:26

Max Verstappen, ocupantul pole position-ului după calificările de sâmbătă, a câștigat cursa de la Abu Dhabi, ultima a sezonului 2020 din Formula 1. Hamilton a câștigat titlul mondial la piloți, iar Mercedes pe cel la echipe.

Ultima cursă a sezonului 2020 al mondialului de formula 1 s-a desfășurat duminică pe circuitul Yas Marina din Abu Dhabi.

A fost o cursă care la top s-a încheiat așa cum a început, cu Max Verstapen pe primul loc, Valtteri Bottas pe doi și Lewis Hamilton pe trei.

Pentru Max Verstappen a fost a 10-a victorie a carierei, reușită cu care a oprit dominația Mercedes la Abu Dhabi, nicio altă echipă nereușind să câștige pe Yas Marina din 2013 încoace.

În clasamentul general final al piloților pe prima poziție s-a clasat Lewis Hamilton (347 puncte), care a câștigat titlul pentru a 7-a oară.

Acesta a fost urmat de coechipierul său Valtteri Bottas (223 puncte) și de Max Verstappen (214 puncte).

La general în competiția pe echipe, prima s-a clasat Mercedes (573 puncte), a doua Red Bull Racing Honda (319 puncte) și pe 3 McLaren Renault (202 puncte).