Arhiva
SHOP

O avere periculoasă

Autor: GEORGE ARION
4 septembrie 2011
ken follett o avere periculoasa
  

Chiar dacă ar fi scris numai romanul „Prin urechile acului”, Ken Follett ar fi rămas înregistrat în istoria thrillerului mondial ca un autor de marcă. Din fericire, prozatorul britanic a semnat numeroase alte cărţi, care mai de care mai captivantă.

În „O avere periculoasă” naratorul descinde în epoca victoriană, plasând acţiunea prozei sale între anii 1866-1892. Perioada respectivă e vestită în istorie pentru rigiditatea normelor care guvernau societatea de dincolo de Canalul Mâ­ne­cii. Dar Ken Follett ne în­fă­ţişează o altfel de imagine despre epoca respectivă. În paginile cărţii lui mişună o faună pestriţă: burghezi în­stă­riţi şi lacomi, dornici de a obţine ranguri nobili­are, escroci care croiesc pla­nuri de înavuţire ra­pidă, aristocraţi scăpătaţi, la vânătoare de fete cu zes­tre, chiar dacă acestea nu provin din vechi familii, bă­­tăuşi care-şi oferă serviciile pe bani, prostituate, asasini fără frică de le­ge. El ne poartă prin ambianţele opulente ale unor palate princiare, dar şi prin mahalale sordi­de, pe uliţe întunecoase sau prin parcuri unde se plim­bă în caleşti protipendada, prin cluburi exclusi­viste sau prin case deocheate, prin apartamente lu­xoase sau prin încăperi mizere.

„Prin urechile acului” evoca atmosfera celui de al doilea război mondial, cu o remarcabilă forţă de sugestie. Şi în „O avere periculoasă” el reconsti­tuie uimitor de fidel reperele unei lumi dispărute, astfel încât, citind romanul, ai impresia că el a fost scris de către un martor al acelor vremuri. De altfel, parcurgându-l, deseori ai senzaţia că răsfoieşti pagini pe care le-au creat Dickens, Oscar Wilde, Thomas Hardy, W.M. Thackeray.

Ken Follett urmăreşte destinul câtorva eroi, din copilărie până la maturitate. Unul dintre ei de­vine ucigaş la vârsta de 14 ani şi va mai avea victi­me la activ, crimele lui fiind descoperite după mulţi ani, şi cu multă greutate. Micky Miranda es­te prototipul parvenitului care nu se dă în lături de la nimic pentru a-şi atinge ţinta: aceea de a se bu­cura fără muncă de o avere imensă. El minte cu non­şalanţă, unelteşte, are ştiinţa de a intra în gra­ţiile mai-marilor zilei, ucide.

"Nivelul apei urma să crească centimetru cu centimetru pe lângă trupul lui Micky, în timp ce acesta avea să se zbată să deschidă lada. Atunci când apa avea să-i ajungă la nas şi la gură, Micky va încerca să-şi ţină respiraţia cât timp putea. Dar în cele din urmă avea să deschidă gura larg fără să vrea şi apa rece şi sărată urma să-i năvălească pe gură şi în gât, umplându-i plămânii"
La polul opus – Hugh Pilaster, un tânăr cu o minte sclipitoare, un geniu al finanţelor, a cărui ascensiune socială este întârziată din cauza unor adversari redutabili. Din pricina împrejurărilor vi­trege în care se trezeşte, el îşi asumă rolul de a de­masca pe nelegiuiţii din jurul său, ca un detectiv fără voie, dornic să instaureze dreptatea, luptând ca vinovaţii să plătească pentru fărădelegile lor.

Dar cel mai complex personaj este diabolica Augusta Pilaster, însetată de bogăţii şi de accederea în preajma nobililor. De altfel, pe parcursul a peste două decenii, ea îi va manipula cu perfidie pe toţi cei care îi stau în cale, urzind fără scrupule o plasă de intrigi oribile.

Cu o pedanterie de scriitor din secolul XIX, Ken Follett întocmeşte cronica înălţării şi decăderii familiei Pilaster, a cărei bancă intră în faliment tocmai atunci când vicleşugurile Augustei nu mai prind în mreje pe nimeni, adevărul ieşind la iveală ca uleiul la suprafaţa apei. Dar până la descâlcirea tuturor enigmelor din acest roman pasionant urmărim confruntări violente între reprezentanţi din diverse clase sociale, scene sângeroase, curse pe care eroii şi le întind unii altora, toate acestea prevestind apusul unei lumi a cărei faţadă strălucitoare a fost o imensă minciună.

Taguri asociate:     scena crimei | carte
Comentarii
O avere periculoasă
niciun comentariu
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
ANM a emis avertizare de ceaţă pentru Bucureşti şi alte cinci judeţe din sudul ţării
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis miercuri seară o avertizare de ceaţă pentru ... Citește articolul
Becali vrea să ajungă preşedinte pentru a scăpa de prigoana procuraturii: "Fac paradis fiscal în România"
Becali vrea să ajungă preşedinte pentru a scăpa de prigoana procuraturii: "Fac paradis fiscal în România" Giovani Becali a explicat miercuri, la Realitatea TV, motivele ieşirii nervoase din sala de ... Citește articolul
Optimus Max, noul smartphone 3D de la LG
Optimus Max, noul smartphone 3D de la LG LG pregăteşte lansarea celui de-al doilea smartphone 3D, modelul Optimus Max.Susţinut de un ... Citește articolul
Dominique Strauss-Kahn a fost eliberat
Dominique Strauss-Kahn a fost eliberat Dominique Strauss-Kahn a fost eliberat miercuri seară, după ce fusese reţinut la Lille, ... Citește articolul
"Gypsy Gypsanu", agresorul lui Chauncey Hardy, condamnat la 5 ani de închisoare
"Gypsy Gypsanu", agresorul lui Chauncey Hardy, condamnat la 5 ani de închisoare Conform gsp.ro, tribunalul Giurgiu a hotărât ca Ionuţ Tănăsoaia, agresorul baschetbalistului ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
PUBLICITATE
PUBLICITATE
bannerhotelonline.gif
PUBLICITATE