Arhiva
Economia.
Sâmbătă, 11 februarie 2012
SHOP

BERD: Ne paşte un nou val de criză

29 iulie 2009
Ţările din Europa de Est, printre care şi România, riscă să fie lovite de un al doilea val de criză, avertizează BERD. Economiile est-europene se confruntă cu o creştere a împrumuturilor neperformante şi a neonorării datoriilor corporatiste destul de severă ca să destabilizeze sistemele lor bancare deja bolnave, apreciază preşedintele Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD), Thomas Mirow.

Într-un discurs ţinut la sfârşitul săptămânii trecute la Viena şi citat de Wall Street Journal, Mirow a avertizat ţările din fostul bloc comunist asupra unui posibil al doilea val de criză financiară.  
Şi asta, deoarece împrumuturile neperformante au crescut în ţările în care este prezentă BERD, ba chiar s-au dublat în ultimii ani în România, Turcia, Ukraina şi Albania.

Date recente ale băncilor naţionale arată că băncile
comerciale din România nu mai colectează dobândă pentru mai mult de 8% din împrumuturile pe care le-au extins şi cifra se apropie de 5% în Turcia, unde rata de neplată la
cardurile de credit a ajuns deja la două cifre. "Provocarea imediată cu care ne confruntăm este o creştere severă a împrumuturilor neperformante şi a posibilităţii de neplată a companiilor, ducând la creşterea şomajului şi la efecte în lanţ asupra altor companii şi a bilanţurilor băncilor", a atras atenţia Thomas Mirow.

Multe din economiile ex-comuniste care înregistrau creşteri explozive în ultima vreme au fost lovite de colapsul cererii şi de dispariţia investiţiilor străine care au lăsat mari datorii în monedă străină şi deficite de cont curent.

Unele dintre aceste ţări au apelat la ajutorul Fondului Monetar Internaţional pentru a face faţă crizei. Însă, deşi economiile din regiune s-au stabilizat în ultimele luni, persistă încă riscuri majore. Pentru a se evita o repetare a problemelor, ţările est-europene trebuie să restructureze datoriile particulare, să reducă expunerea la cursul de schimb şi să capitalizeze în mod corespunzător băncile, a precizat preşedintele BERD.
Taguri asociate:     economic | criză
Comentarii
BERD: Ne paşte un nou val de criză
niciun comentariu
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
CTP: Premierul nu are niciun gând pentru viermii de civili care au prostul gust să degere prin case
CTP: Premierul nu are niciun gând pentru viermii de civili care au prostul gust să degere prin case Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a comentat la România TV declaraţia premierului potrivit ... Citește articolul
Jennifer Lopez a pozat complet goală pentru a-şi promova un parfum
Jennifer Lopez a pozat complet goală pentru a-şi promova un parfum Jennifer Lopez dovedeşte o dată în plus că este extrem de sexy, pozând complet goală ... Citește articolul
Record nedorit: 13 români au fost răpuşi de frig în ultimele 24 de ore
Record nedorit: 13 români au fost răpuşi de frig în ultimele 24 de ore Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau a declarat că vineri s-a înregistrat un număr record de ... Citește articolul
Ministrul Sănătăţii promite deblocarea a 15.000 de posturi din sistem în 2012
Ministrul Sănătăţii promite deblocarea a 15.000 de posturi din sistem în 2012 Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau a anunţat sâmbătă că o treime din cele circa 45.000 de ... Citește articolul
2.000 de oameni s-au adunat la Universitate, împotriva ACTA. Vezi VIDEO ÎN DIRECT, de la Piaţa Universităţii
2.000 de oameni s-au adunat la Universitate, împotriva ACTA. Vezi VIDEO ÎN DIRECT, de la Piaţa Universităţii UPDATE 19:01 - În piaţă s-au adunat circa 2.000 de persoane, aceştia scandând lozinci ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
imopedia.ro
PUBLICITATE
PUBLICITATE
bannerhotelonline.gif
PUBLICITATE