Presa britanică, cea mereu îngrijorată de pericolul corupţiei din România, cerând, la unison cu doamna Monica Macovei, sancţiuni exemplare, s-a dezlănţuit şi împotriva politicii româneşti faţă de Republica Moldova.
Financial Times condamnă decizia intempestivă a României de a accelera acordarea cetăţeniei române şi implicit europene pentru circa un milion dintre cei mai săraci locuitori ai Europei. Potrivit publicaţiei citate, deşi nu a fost consultată şi nu este de acord cu o atare politică, "UE este nevoită să accepte măsura luată de un membru disfuncţional şi indisciplinat."
Se subînţelege că aşa se întâmplă atunci când primeşti în casă pe cine nu trebuie, dar şi că "familia" ameninţată de excentricităţile Bucureştiului ar trebui să ia cuvenitele contramăsuri.
Pe de altă parte, The Economist, ziarul cândva preocupat de soarta dosarelor penale ale ex-premierului Adrian Năstase, ca şi de menţinerea domnului Daniel Morar în fruntea DNA, apreciază că în Republica Moldova, "guvernul este alcătuit din tehnocraţi competenţi", în timp ce "comuniştii aflaţi la putere sunt, de fapt, un partid de centru-dreapta care ar fi câştigat oricum alegerile".
Evident s-au comis fraude, dar ele, nu-i aşa, nu au afectat rezultatul final de vreme ce câştigătorul ar fi fost oricum acelaşi. S-au săvârşit şi excese cauzând moartea a (doar) două persoane, dar de aceste exagerări vinovat este exclusiv Vladimir Voronin; care oricum va pleca, întrucât mandatul său a expirat. În fine, "reacţia schiloadă a UE" a demonstrat protestatarilor pro-europeni că demersurile lor nu au sprijin extern. Inutil, deci, să le mai reia.
Multe dintre afirmaţiile citate sunt exacte. Contextul în care sunt puse, plasarea accentelor şi discreta utilizare a dublelor măsuri induc însă concluzii potrivnice atât dreptei judecăţi, cât şi intereselor României europene. Desigur, presa britanică - la fel cu cea moldavă! - este liberă. Inclusiv liberă să îi susţină simultan pe Monica Macovei şi pe Vladimir Voronin sau să absolve de vină guvernul moldav pe motiv că adevăratul deţinător al puterii sunt "preşedintele Voronin şi acoliţii săi", dar să nu disculpe Guvernul român aplicând acelaşi raţionament preşedintelui Băsescu, al cărui discurs a pus gaz românesc pe focul cetăţeniei europene.
Guvernul britanic ar fi putut, totuşi, să îşi precizeze poziţia dacă nu ar fi fost de acord cu abordările presei. Nu a făcut-o! Ce s-a ales atunci de Axa Washington-Londra-Bucureşti? S-a transformat ea într-o Axă Londra-Chişinău? Dacă nu cumva într-o (încă) invizibilă, dar perceptibilă Axă Washington-Moscova!
În realitate asistăm la modificarea frontierelor delimitând zonele de influenţă politică între Occidentul euro-atlantic şi Orientul euro-asiatic. România nu este decât hârtia de turnesol menită a indica linia roşie dincolo de care nu se trece. Această linie poate fi una de unire sau de comunicare, iar nu neapărat linia unui nou front de luptă. Trasarea ei are loc însă prin încercări succesive, confruntări periferice şi derapaje controlate. În contextul lor, România poate ajunge victima colaterală a unui foc încrucişat "prietenesc" (sic!).
Spre a evita o asemenea postură ingrată, Bucureştiul ar trebui să se apropie cât mai mult de aliaţii occidentali, europenizându-şi atât problemele, cât şi soluţiile, şi să evite totodată gesturi care confirmă reproşurile vecinilor orientali. Este exact ceea ce nu a făcut preşedintele Băsescu.
În timp ce ministrul de Externe Diaconescu cu greu reuşea să mobilizeze solidaritate pro-românească în Parlamentul European, şeful statului a izbutit ca printr-o coreografie patriotardă în Parlamentul român să coalizeze critici anti-româneşti de la Londra la Moscova şi de la Bruxelles la Praga, oferind dovezi artificiale acuzelor iraţionale ale Chişinăului şi alimentând bănuiala că agendele României şi UE ar fi în conflict.
Din două una: fie, sesizând că şi-a pierdut sprijinul extern, Traian Băsescu joacă totul pe cartea internă şi adoptă o linie naţional-populistă care sacrifică interesul naţional în schimbul voturilor; fie, spre a (re)câştiga un anumit sprijin extern, face un joc care implică sacrificiul interesului naţional românesc în Europa. Ambele ipoteze impun aceeaşi concluzie: înlocuirea preşedintelui Băsescu este vitală şi urgentă!
Comentarii
România în foc încrucişat
7 comentarii

trolu
amandoua: Basescu a pierdut si sprijinul intern dar si pe cel extern, pe care nu l-a avut niciodata, decat din interes, pentru a fi o unealta docila in fata politicilor licuricilor mari!

Intelegatorul
Doar tu si idi.otii antoane, sunteti singurii care intelegeti filozofia dobi.toc.ului. Multumit pentru raspuns antoane ?

Mihail
Adica Germania care a platit gras a avut voie sa se reunifice si Romania care nu mai are nimic de jefuit nu.Asta este de fapt fata Occidentului laudat acum de aceiasi oportunisti(gen Severin et comp.)precum laudau pe vremuri Uniunea Sovietica.Decat sa faceti comentarii idioate mai bine puneti mintea la contributie ca altfel se impute!

Lucifer
Evidenta este ca baSSecu,ca reprezentant al unor cercuri de interese antiromanesti,are o actiune premeditata de distrugere a statului roman.Dl.Severin este amabil fiindca doar o presupune printr-o retorica jurnalistica,dar nu politica."Cazul baSSecu" este de competenta tribunalului militar pentru infractiunea de tradare a intereselor nationale.

Serban
Domnule Severin, dumneavoastra, Duvaz, Sassu, si inca altii 3-4, erati "mai fruntasi" in PD cand, condusi de Petre Roman, va considerati esenta social-democratiei din Romania, cum s-a facut ca Basescu sa va "convinga" sa parasiti PD?! Nu credeti ca ar cam fi cazul sa povestiti "pe bune", cam cum a fost la ruperea de PDSR si cam cum, apoi, PD-ul a devenit partid de ...
Citeşte întreg comentariul
-
Associated Press face o scurtă prezentare a participanţilor favoriţi la Eurovision 2012. Printre aceştia şi trupa Mandinga, a cărei voce feminină este "înfocata" Elena Ionescu. Potrivit jurnaliştilor de la AP, prin melodia pe care o interpretează, Mandinga se vrea a fi exotică, textul piesei fiind scris în spaniolă şi engleză, agenţia... -
Din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, grecii au miliarde de euro ascunşi în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, scrie Reuters. Mai mult, se pare că hoţii îşi vor partea lor din această bogăţie, uşor de transportat şi aproape imposibil de recuperat. Recesiunea din Grecia s-a... -
Un copil în vârstă de cinci ani din judeţul Gorj a murit după ce a fost lovit de o vacă din curtea părinţilor săi, animalul speriindu-se din cauza furtunii, scrie Mediafax. Conform purtătorului de cuvânt al Poliţiei Gorj, subcomisar Daniel Tică, joi noapte băiatul, din localitatea Stăneşti, a ieşit din casă pentru a merge la...
Multimedia
Alte ştiri
- Secetă de 44 de ani pentru Dinamo! » "Cîinii" nu au mai învins Rapidul în finală din 1968
- Sondaj pe Bute-Froch » Andy Murray a lansat o întrebare pe twitter despre meciul dintre român şi englez
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Horoscop zilnic, duminică 27 mai 2012. Vezi ce ţi se va întâmpla
● Dr. Nicoleta Svârlefus, astrolog, trainer spiritual, ...
Citește articolul
Anti-dieta Zen: Mănâncă inteligent!
Aaron Hoopes este creatorul unei anti-diete inspirată din curentul filosofic Zen, care se axează pe ...
Citește articolul
Bute, înfrânt de Froch prin KO în repriza a cincea (VIDEO)
La fix a început şi meciul de box dintre Bute şi Froch. La două fix, asta după ce toată lumea ...
Citește articolul
FINALA EUROVISION 2012 a fost câştigată de Suedia. MANDINGA s-a clasat pe locul 12 (VIDEO)
UPDATE 01.15 Câştigătoarea Eurovison 2012 este Suedia. România s-a situat pe locul ...
Citește articolul
Canon Legria HF M52 – Vacanţe şi petreceri, într-un singur loc
Sezonul concediilor se apropie şi din bagaje nu pot să lipsească gadget-uri specifice. Camera video ...
Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
Financiar
wall-street.ro
wall-street.ro
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata
Piata auto ramane incerta si nu da semne de revenire, iar cele mai afectate sunt marcile auto de ...
Citește articolul
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele
Daca vrei sa ii faci celui mic o mini vacanta surpriza de 1 iunie, sa pregatesti ceva deosebit ...
Citește articolul
Ce cadou cumperi de 1 iunie? 5 gadget-uri utile pentru cei mici
Pe 1 iunie, China, SUA si inca 30 de state, printre care si Romania, sarbatoresc ziua copilului. ...
Citește articolul




jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

