Jurnalul.ro Euro 2016 EURO 2016: Portugalia - Islanda 1-1. REZULTAT ISTORIC

EURO 2016: Portugalia - Islanda 1-1. REZULTAT ISTORIC

14 Iun 2016   •   23:56

Selecţionatele Portugaliei şi Islandei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), într-o partidă din cadrul Grupei F a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputată marţi seara, pe stadionul "Geoffroy Guichard" din Saint-Etienne.

Portughezii au deschis scorul în minutul 32, prin Nani, însă islandezii au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Birkir Bjarnason (min.50).

Debutul jocului a stat sub semnul echilibrului, islandezii evoluând fără nicio reţinere în faţa puternicei naţionalei lusitane, condusă din teren de startul Cristiano Ronaldo. Nordicii au avut o primă acţiune periculoasă în minutul 4, când Sigurdsson a pătruns pe partea stângă şi a şutat la poartă, mingea fiind reţinută în doi timpi de goalkeeper-ul Rui Patricio.

Portughezii şi-au regăsit treptat ritmul de joc, iar cuplul de atacanţi Ronaldo - Nani s-au aflat la originea primei mari ocazii de gol, în minutul 22, când portarul Halldorsson şi-a salvat echipa printr-un reflex impresionant.

Trei minute mai târziu, Cristiano Ronaldo s-a aflat faţă în faţă cu Halldorsson, însă nu a reuşit să lovească bine balonul, permiţându-i islandezului să respingă.

Forcing-ul portughezilor a dat rezultate în minutul 32, când Nani, bine servit de Andre Gomes, la capătul unei frumoase acţiuni ofensive iniţiate în flancul drept, a reuşit deschiderea scorului cu un şut din interiorul careului, atacantul lui Fenerbahce ajungând astfel la 18 goluri în tricoul naţionalei lusitane.

Meciul a continuat într-un ritm intens până la pauză, cu portughezii la cârma jocului şi islandezii încercând să lovească pe contre, însă rezultatul a rămas nemodificat. De menţionat că, pe parcursul primelor 45 de minute, lusitanii au şutat de 12 ori la poartă iar islandezii de 2 ori.

În debutul reprizei secunde, după câteva acţiuni ofensive ale portughezilor, Islanda reuşeşte să restabilească egalitatea, în minutul 50, prin Birkir Bjarnason, care a înscris cu această ocazie primul gol al naţionalei ţării sale la un turneu final de Campionat European.

După această reuşită a nordicilor, Portugalia şi-a înteţit acţiunile ofensive, însă apărarea islandeză, în frunte cu portarul Halldorsson, a reuşit să păstreze tabela nemodificată, în ciuda ocaziilor lui Andre Gomes (60), Raphael Guerreiro (min.61), Nani (min.71) şi Ronaldo (min.73).

Islandezii au dat la rândul lor emoţii defensivei lusitane, în minutul 74, când balonul deviat cu capul de Sigthorsson spre Bodvarsson este reţinut de portarul Rui Patricio.

Cu forţe proaspete pe teren, după intrarea în joc a lui Renato Sanchez şi Richardo Quaresma, portughezii îşi intensifică acţiunile la poarta lui Halldorsson, iar Cristiano Ronaldo ratează o mare ocazie de a marca în minutul 85, când a trimis balonul cu capul direct în braţele portarului islandez, din marginea careului de şase metri.

Nordicii puteau da lovitura în ultimele minute ale timpului regulamentar de joc, când noul intrat Alfred Finnbogason a şutat puternic din interiorul careului portughez, însă Rui Patricio a reuşit să respingă, iar egalitatea s-a menţinut pe tabela de marcaj până la final.

Islanda, echipă care participă în premieră la un Campionat European, reuşeşte astfel să producă surpriza în meciul său de debut la această competiţie, ţinând în şah experimenta naţională a Portugaliei.

În celălalt meci din Grupa F disputat marţi, Ungaria a învins cu scorul de 2-0 Austria, la Bordeaux, maghiarii ocupând astfel primul loc în clasament după primele două jocuri.

Portugalia - Islanda 1-1 (1-0)
Au marcat: Nani (32), respectiv Birkir Bjarnason (50)
Saint-Etienne - Stadion "Geoffroy Guichard"
EURO 2016 - Grupa F

Au evoluat echipele:
Portugalia: 1-Rui Patricio, 3-Pepe, 5-Raphael Guerreiro, 6-Ricardo Cavalho, 11-Vieirinha - 8-Joao Moutinho (16-Renato Sanchez, min.71), 10-Joao Mario (20-Richardo Quaresma, min.76), 13-Danilo, 15-Andre Gomes (9-Eder, min.84) - 7-Cristiano Ronaldo (căpitan), 17-Nani. Selecţioner: Fernando Santos.
Rezerve neutilizate: 12-Anthony Lopes, 22-Eduardo - 2-Bruno Alves, 4-Jose Fonte, 14-William Carvalho, 18-Rafa Silva, 19-Eliseu, 21-Cedric, 23-Adrien Silva.

Islanda: 1-Hannes Halldorsson - 2-Birkir Saevarsson, 6-Ragnar Sigurdsson, 14-Kari Arnason, 23-Ari Skulason - 7-Johann Gudmundsson (18-Elmar Bjarnason, min.89), 8-Birkir Bjarnason, 10-Gylfi Sigurdsson, 17-Aron Gunnarsson (căpitan) - 9-Kolbeinn Sigthorsson (11-Alfred Finnbogason, min.81), 15-Jon Dadi Bodvarsson. Selecţioneri: Lars Lagerbäck şi Heimir Hallgrímsson.
Rezerve neutilizate: 12-Ogmundur Kristinsson, 13-Ingvar Jónsson - 3-Haukur Heidar Hauksson, 4-Hjörtur Hermannsson, 5-Sverrir Ingason, 16-Rúnar Már Sigurjónsson, 19-Hordur Magnússon, 20.Emil Hallfredsson, 21-Arnor Ingvi Traustason, 22-Eidur Gudjohnsen.

Arbitru: Cüneyt Çakir; arbitri asistenţi: Bahattin Duran, Tarik Ongun; arbitri asistenţi suplimentari: Hüseyin Göçek, Bariş Şimşek (toţi din Turcia); arbitru de rezervă: Carlos Del Cerro (Spania).
Delegat UEFA: Nodar Akhalkatsi (Georgia).
Cartonaşe galbene: Bjarnason (59), Finnbogason (90+4).