"Drumul civilizaţiei este pavat cu conserve", au observat, într-un glas, reghinenii. Au luat atitudine şi au strâns fonduri pentru ca în urbea lor să se întâmple "Prima iubire" – a doua ediţie a festivalului naţional de muzică folk şi chitară clasică.
"Drumul civilizaţiei este pavat cu conserve", au observat, într-un glas, reghinenii. Au luat atitudine şi au strâns fonduri pentru ca în urbea lor să se întâmple "Prima iubire" – a doua ediţie a festivalului naţional de muzică folk şi chitară clasică.
Şi pentru ca astfel drumul lor (de provincie) spre civilizaţie să fie pavat cu aur. Vorba Sorinei Bloj, directorul "Primei Iubiri": "Noi, reghinenii, suntem percepuţi, nu numai în ţară, ca producători de instrumente muzicale. Cum să lăsăm aceste bijuterii, în fapt, goale de suflet? Artiştii sunt cei care le pun în valoare. Prin ei, şi chitara devine o prelungire a sufletului, asemeni cuvântului şi muzicii care-i bântuie. Genul folk, sincer şi încărcat de emoţie, poate fi un tărâm feeric, unde să ne regăsim toţi cei care credem că muzica e parte a primei iubiri". Mulţi au fost "bântuiţii" de folk care au ales "Prima iubire". Mulţi şi... însetaţi de glorie! Dar juriul – format din Florin Săsărman, Adrian Ivaniţchi, Nicolae Băciuţ, Mihai Cosmin Popescu, Teodora Ionescu, Andrei Turcu – a trebuit să-i aleagă pe cei mai înzestraţi. După concursul propriu-zis, vineri seara, a fost invitat Nicu Alifantis să-şi confirme sau, dimpotrivă, să-şi infirme "altitudinea". "Numai aceia care riscă să meargă prea departe pot să afle cât de departe se poate ajunge", spunea poetul T.S. Eliot. Alifantis a mers atât de departe la "Prima Iubire", încât publicul a simţit prin toţi porii ce artist complet este! S-a dăruit în mii de bucăţi, cu riscul ca el, artistul, să rămână fără provizii pentru o foarte bună bucată de vreme. A riscat şi a câştigat!
FĂRĂ SPONSOR. Nica Zaharia şi-a adus "Strada Mare" pentru a dărui la "Prima iubire" frânturi din sufletul său de folkist care, se pare, nu a secat. La această demonstraţie a fost ajutată de colegii săi, călători: Mihai Ochiu, Velu Talpeş şi Bogdan Stancov. Toţi patru au împreună aproape 200 de ani pământeni, şi aproape un an de zbor fără plasă de siguranţă (adică fără sponsor) în lumea artistică.
Sâmbătă seara, Vasile Şeicaru a semnat condica de recitaluri. A venit, a cântat şi s-a retras în spatele cortinei. "Prima iubire 2008" şi-a tras obloanele, dar organizatorii s-au apucat deja să strângă bani pentru anul viitor. Căci iubirea de folk – ca şi obrazul subţire – cu cheltuială se ţine!
Câştigătorii
La secţiunea chitară clasică s-au ales următorii premianţi: Iulian Anghel, din Ploieşti – Premiul I (500 de lei); Daniel Bota, din Reghin – Premiul II (400 de lei); Iulian Horvath, din Baia Mare – Premiul III (300 de lei). La secţiunea muzică folk-grupuri, câştigători au fost: Revida, din Slatina – Premiul I (550 de lei); Litua, din Târgu-Jiu – Premiul II (500 de lei). Precizare: Premiul III nu s-a acordat la această secţiune. La categoria muzică folk-solişti, au primit medalii următorii concurenţi: Teodora Iacob, din Sighişoara – Premiul I (500 de lei); Bogdan Grosu, din Craiova – Premiul II (400 de lei); Bogdan Brătuianu, din Lupeni – Premiul III (300 de lei). De asemenea, la toate secţiunile au fost acordate menţiuni în "produse": în total, nouă chitări. Florin Săsărman, Adrian Ivanişchi, Florin Camen, Angela Kiss, Majai Gyozo şi Silvan Stâncel au făcut parte din rândul consacraţilor chemaţi să susţină concerte la Festivalul "Prima iubire".-
Cazul unei fetiţe de 11 ani din Vietnam, despre care se spune că are puteri supranaturale, mai precis abilitatea de a incendia lucrurile din jurul ei cu puterea minţii uimeşte oamenii de ştiinţă, scrie Vietnamnews. Fetiţa, despre care părinţii ei susţin că are puterea de incendia lucruri cu puterea minţii, a atras şi atenţia presei din Vietnam,... -
Victor Ponta se află în Afganistan, unde vizitează trupele militare româneşti aflate în misiune. Şeful Guvernului a declarat, luni seara, înainte de a pleca în Afganistan, că doreşte să transmită militarilor români faptul că rolul lor în operaţiunile din Afganistan este apreciat de România, precum şi... -
Omul de afaceri craiovean Genică Boerică, cel care l-a denunţat la DNA pe fostul premier Adrian Năstase în dosarul "mătuşa Tamara" - în care fostul demnitar a fost achitat de instanţa supremă - a fost condamnat, azi, de magistraţii Tribunalului Dolj, la şapte ani şi şase luni de închisoare cu executare într-un dosar privind...
Multimedia
Alte ştiri
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
- Didier şi Basti » MySport creionează două destine diferite de lider
- Wesley anunţă despărţirea de Vaslui: "Dacă nu cîştig titlul, PLEC!" De ce speră Steaua
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Horoscop zilnic, miercuri 23 mai 2012. Vezi ce ţi se va întâmpla
● Dr. Nicoleta Svârlefus, astrolog, trainer spiritual, ...
Citește articolul
Astăzi e ziua ta: Vintilă Mihăilescu
Este doctor în psihologie şi profesor la Şcoala Naţională de Studii Politice şi ...
Citește articolul
Universitatea Cambridge mai dă o lovitură: studentele se întrec pentru "posteriorul anului" (GALERIE FOTO)
Renumită în întreaga lume pentru studiile revoluţionare şi sistemul pe care îl ...
Citește articolul
Eurovision 2012. Mandinga, în finală. Azerbaijan, străbun pământ european!
Semifinala concursului vocal-instrumental Eurovision 2012 a demarat în trombă atunci ...
Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
Financiar
wall-street.ro
wall-street.ro
Ce case poti cumpara cu maxim 60.000 euro
Inainte de declansarea crizei, 100.000 de euro reprezenta un buget de-a dreptul modest pentru ...
Citește articolul
Ponta vrea monitorizarea obligatiilor din acordul cu FMI
Premierul Victor Ponta a decis infiintarea unui comitet interministerial privind monitorizarea ...
Citește articolul
OBSESIE NATIONALA: Prabusirea Facebook pe bursa isterizeaza presa din SUA
Aproape toate publicatiile din SUA scriu pe prima pagina despre caderea puternica a actiunilor ...
Citește articolul




jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

