14:21 • În aproape două luni de la apariţia pe piaţa românească, vînzările de telefoane de lux Vertu au depăşit aşteptările producătorilor. Dacă aşteptările pentru România erau de peste 200 de terminale în 2008, românii au cumpărat 45 de telefoane din prima lună, în condiţiile în care cel mai ieftin model costă 3.900 de euro.
În aproape două luni de la apariţia pe piaţa românească, vînzările de telefoane de lux Vertu au depăşit aşteptările producătorilor. Dacă aşteptările pentru România erau de peste 200 de terminale în 2008, românii au cumpărat 45 de telefoane din prima lună, în condiţiile în care cel mai ieftin model costă 3.900 de euro.
Aseară a avut loc lansarea oficială în România iar responsabilul pentru dezvoltarea afacerii Vertu în Europa Centrală si de Est, Robert Joost, ne-a declarat că terminalele de lux nu se vor găsi în magazinele de telefoane mobile. Vertu fiind un produs exclusivist, cei interesaţi să intre in posesia unui astfel de terminal trebuie să meargă către lanţul de lux Cellini. Probabil că în ianuarie 2009 se va deschide primul magazin Vertu în România, a arătat Joost.
Cel mai scump telefon din colecţia Vertu prezentă în România costă 100.000 de euro, dar preţurile ridicate nu se regăsesc în vreo tehnologie deosebită. Celularele pot fi împodobite cu diamante, safire etc. Fiecare telefon are un buton prin care se accesează diverse servicii. Sub numele de "Concierge”, utilizatorul beneficiază atît de informaţii tehnice în legătură cu celularul cît şi detalii despre oraşul în care poposeşte: restaurante, hoteluri, rezervări etc. În primul an, serviciul Concierge este gratuit, ulterior se va plăti o taxă anuală de 800 lire sterline. Pentru acest serviciu, Vertu dispune de call-center, centre aflate în mai multe oraşe din Europa sau SUA. Potrivit lui Joost, un asemenea call-center va fi deschis şi în România spre sfîrşitul anului.
În momentul de faţă, spaţiul ex-iugoslav a rămas singurul loc de din Europa fără "acoperire” Vertu. În Bulgaria, Vertu este prezent de anul trecut, a precizat Joost.
-
În România trăiesc 461 de persoane cu vârsta de 100 de ani sau mai mare decât această etate, iar cel mai bătrân locuitor al ţării este o femeie de 112 ani din Tulcea. Informaţia a fost publicată de Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date din MAI.Din totalul celor care au împlinit... -
Hidrologii au emis o nouă avertizare Cod Portocaliu de inundaţii valabilă începând de miercuri, de la ora 16:00, pentru 13 bazine hidrografice. Informarea completează atenţionarea de Cod Galben publicată anterior şi care, la rândul ei, rămâne în vigoare.Potrivit Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a... -
Victor Ponta a anunţat că va trimite Parlamentului, cu acordul miniştrilor, scrisoarea prin care solicită organizarea unei şedinţe comune de plen în care să fie adoptată o decizie privind mandatul şi nivelul de reprezentare a României la Consiliul European. "Este vorba de prezentarea în faţa Camerelor reunite a principalelor ...
Multimedia
Alte ştiri
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
- Didier şi Basti » MySport creionează două destine diferite de lider
- Wesley anunţă despărţirea de Vaslui: "Dacă nu cîştig titlul, PLEC!" De ce speră Steaua
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Patru modele noi au obținut cinci stele la Euro NCAP
Alte modele noi au fost testate recent de Euro NCAP, iar astăzi au fost publicate rezultatele ...
Citește articolul
Mandinga, tot înainte! De preferat, cu cască!
Dintre toate cele 18 ţări concurente în prima semifinală Eurovision din Baku Crystall Hall, ...
Citește articolul
ŞOC şi GROAZĂ la bordul unui avion american: o pasageră a ameninţat că îşi detonează o bombă implantată în corp (VIDEO)
Pasagerii unui avion al companiei US Airways, care efectua o cursă Paris - Charlotte, au trăit ...
Citește articolul
DNA a "călcat" sediul Inspectoratului de Stat în Construcţii, căutând dovezi referitoare la Adrian Năstase
DNA face percheziţii la sediul Inspectoratului de Stat în Construcţii, procurorii ...
Citește articolul
Ponta i-a ras din funcţii pe Tismaneanu, Stanomir şi Streinu-Cercel. Vezi cine mai e pe listă
Primul-ministru Victor Ponta a semnat, astăzi, o serie de eliberări din funcţie, după cum ...
Citește articolul
Prima Casa 4 poate fi catalogata astfel: o necesitate pentru clienti, o pro ... Citeste articolul
Magistrala 5 este poate cea mai importanta dezvoltare a Metrorex din acest ... Citeste articolul
Este cel mai mare creditor din lume. Este una dintre cele mai mari economii ... Citeste articolul
Grecii adopta o moneda alternativa, pentru a demonstra ca pot continua si f ... Citeste articolul
Alte ştiri
PUBLICITATE
Loading from
Financiar
wall-street.ro
wall-street.ro
Jaguar se asteapta la dublarea vanzarilor in Romania
Premium Auto, importatorul oficial al marcilor Jaguar si Land Rover pentru Romania, se asteapta la ...
Citește articolul
Ponta: Cu cat la TV se transmit stiri inadmisibile legate de leu-euro, cu atat ar putea fi mai rau
Premierul Ponta considera ca stirile transmise de posturile TV prin care se anunta prabusirea ...
Citește articolul
Oamenii de afaceri: Majorarea salariilor bugetarilor nu ar ajuta economia in perioada urmatoare
Masura care ar incuraja cel mai mult economia romaneasca in urmatoarea jumatate de an ar fi o mai ...
Citește articolul





jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

