Arhiva
Joi, 24 mai 2012
abonament-jurnalul-copy.jpg
nobel-vol5.jpg
SHOP

Pasaportul cu cip, bun pentru teroristi

10 ianuarie 2005

Introducerea din acest an a pasapoartelor cu cipuri de identificare starneste in continuare numeroase proteste. Lipsa unei criptari a informatiilor si scanarea de la distanta ne fac vulnerabili la "furturi de identitate" fara sa stim.

ALEXANDRU RADESCU

OPTIUNE. Pasaportul cu cip ne-a "prins" intre amenintare terorista si control guvernamental
Incepand cu 2005, pasapoartele vor fi "echipate" si cu un chip care va inmagazina datele personale ale utilizatorului. In fond, sunt informatii care, in parte, apar si in pasaportul "clasic". In plus, cip-ul va mai stoca o imagine digitala a fetei si "un schelet facial", virtual, prin care utilizatorul va fi identificat. Toate acestea vor "cantari" in jur de 514 kb, ceea ce este foarte mult in comparatie cu cantitatea informationala dintr-un cip folosit deja pentru identificare la intrarea intr-o cladire (64 kb). Problema este ca toate aceste date vor fi "citite" fara sa existe un sistem de criptare a informatiei. Dupa cum se arata intr-un material CNN, Guvernul american a hotarat acest lucru sub argumentul ca un sistem de criptare ar fi prea scump pentru "natiunile sarace" atunci cand vor trece la utilizarea pasapoartelor cu cipuri. Decizia a fost criticata de asociatii din mai multe tari, intre care Germania si Marea Britanie, dar hotararea "democratica" a SUA ramane de neclintit.

NUMAI BUN PENTRU TERORISTI. Cip-ul cu date personale din pasaport poate fi citit de la o distanta de maximum 90 de metri. Faptul ca informatia este "necriptata" face ca datele personale sa poata fi furate fara ca detinatorul pasaportului sa-si dea seama. Un scanner care citeste prin RFID (radio frequency identification) se poate gasi in posesia multor oameni. Si nu neaparat "bineintentionati". Acest lucru i-a facut pe aparatorii drepturilor civile din SUA sa protesteze puternic fata de introducerea acestui gen de pasapoarte.

SA STIM TOT. Membrii ACLU (American Civil Liberties Union) sustin ca aceste pasapoarte cu identificare biometrica "necodata" este atat in avantajul terorismului international, cat si in cel al Guvernului american. Conform ACLU, autoritatile americane incearca sa formeze o baza de date biometrice globala, fara a supune aceasta intentie unei dezbateri nationale. Informatiile personale ar putea fi "furate" de agentii guvernamentale (sau folosite in scopuri comerciale si de marketing) fara ca utilizatorul sa aiba habar de acest lucru.

In fata atator proteste, autoritatile americane incearca sa linisteasca opinia publica, spunand ca un scanner portabil pentru citirea informatiilor biometrice din pasaport este prea mare si ar fi usor de detectat. Pe de alta parte, "specialisti" lucreaza pentru a bloca frecventa prin care se pot citi "liber" datele personale necriptate din pasaport.

SI ALTII
In ciuda protestelor societatii civile, si Guvernul britanic va introduce anul acesta pasapoartele cu date biometrice faciale. De fapt, autoritatile britanice au in vizor mai multe planuri in acest sens. Astfel, pentru 2007 vor fi eliberate permisele de conducere cu date biometrice, iar pentru 2013, autoritatile si-au propus sa introduca, prin vot parlamentar, obligativitatea ca fiecare cetatean sa aiba un asemenea card de identificare biometrica.

AURORA 3D
Prin biometrie se intelege identificarea unei persoane prin intermediul unei caracteristici umane unice: forma si dimensiunea palmei, o amprenta, fata sau mai multe trasaturi ale ochiului. Recent, compania britanica Aurora a prezentat un soft pentru scanarea 3D a trasaturilor fetei. Realizatorii acestui program au relatat reporterilor BBC ca performanta programului merge pana la gasirea deosebirilor intre doi "gemeni identici". Tehnologia va fi testata in cateva aeroporturi din Marea Britanie si se are in vedere chiar inlocuirea codului PIN folosit pentru retragerea de bani de la bancomat.
Taguri asociate:     it
Comentarii
Pasaportul cu cip, bun pentru teroristi
niciun comentariu
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Anamaria Prodan luată la întrebări de vameşii din Minneapolis
Anamaria Prodan luată la întrebări de vameşii din Minneapolis Aventura americana a Prodancei a inceput cu stangul. Dupa ce ca a plecat in concediu suparata ... Citește articolul
Noul Idol American votat de 132 de milioane de telespectatori! Tu pe care dintre cei doi finalişti l-ai fi ales? (VIDEO)
Noul Idol American votat de 132 de milioane de telespectatori! Tu pe care dintre cei doi finalişti l-ai fi ales? (VIDEO) Record de audienţă la a 11-a ediţie a concursului American Idol: 132 de milioane de telespectatori ... Citește articolul
Dieta frumuseţii
Dieta frumuseţii "Dieta frumuseţii" a fost creată de Lisa Drayer, care este dietetician şi jurnalist specializat ... Citește articolul
Primele imagini de la accidentul de tramvai din Pasajul Lujerului din Bucureşti. Vezi înregistrarea video
Primele imagini de la accidentul de tramvai din Pasajul Lujerului din Bucureşti. Vezi înregistrarea video Autorităţile au publicat, pentru prima dată după producerea accidentului din Pasajul Lujerului, ... Citește articolul
Cod Portocaliu de ploi şi furtuni, valabil de astăzi, de la ora 18:00. Avertizarea vizează Capitala şi mai multe judeţe
Cod Portocaliu de ploi şi furtuni, valabil de astăzi, de la ora 18:00. Avertizarea vizează Capitala şi mai multe judeţe Meteorologii au emis o avertizare COD PORTOCALIU de ploi şi furtuni, valabilă de azi, de la 18:00, ... Citește articolul
imopedia.ro
Apartament in Centru

3 camere

Suprafata utila: 57 mp

45.000 EU

Apartament in Dorobanti

5 camere

Suprafata utila: 200 mp

1.500 EU/luna

PUBLICITATE
Loading from
Planuri de urgenta GREXIT: Primul summit pentru FRANGELA
Planuri de urgenta GREXIT: Primul summit pentru FRANGELA Summitul UE de la Bruxelles, prima mare eveniment care ii pune in lumina reflectoarelor pe ... Citește articolul
Jaguar se asteapta la dublarea vanzarilor in Romania
Jaguar se asteapta la dublarea vanzarilor in Romania Premium Auto, importatorul oficial al marcilor Jaguar si Land Rover pentru Romania, se asteapta la ... Citește articolul
Ponta: Cu cat la TV se transmit stiri inadmisibile legate de leu-euro, cu atat ar putea fi mai rau
Ponta: Cu cat la TV se transmit stiri inadmisibile legate de leu-euro, cu atat ar putea fi mai rau Premierul Ponta considera ca stirile transmise de posturile TV prin care se anunta prabusirea ... Citește articolul