Arhiva
Observator.
Sâmbătă, 26 mai 2012
abonament-jurnalul-copy.jpg
nobel-vol6.jpg
SHOP

Afaceristul Cornu şi primarul Falcă, acuzaţi de fals şi uz de fals

Autor: MIRCEA OPRIS
11 ianuarie 2012 – 13:16
primar arad gheorghe falca 02
Primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu, a dezvăluit marţi că semnătura sa a fost falsificată într-un document care avantajează firma milionarului Georgică Cornu, supranumit “regele asfaltului din Banat”. Cornu, alături de Lucian Caraiman controlează grupul de interes economic Izometal-Magelan, din care fac parte şi firmele de constrcuţii Confort SA din Timişoara, Conar SA din Arad şi mai multe firme din Mehedinţi. Abonat la licitaţiile pentru lucrările din bani publici, Cornu a executat sute de lucrări de infrastructură, asfaltări de drumuri, canalizare, reabilitare de şcoli şi chiar noua aripă a Palatului Administrativ din Timişoara. Aproape toate lucrările au fost recepţionate cu scandal, din cauza proastei calităţi a execuţiei, a termenelor de finalizare nerespectate sau a caracterului cel puţin bizar prin care firmele magnatului au câştigat licitaţiile.

Societatea Confort SA a fost implicată într-o licitaţie pentru un proiect de infrastructură la Arad, pentru reabilitarea de drumuri, linii de tramvai şi piste pietonale. Pentru că lucrarea este similară lucrării pe care Confort a executat-o la Timişoara, pe bulevardul Liviu Rebreanu, Primăria Arad a solicitat Primăriei Timişoara o referinţă cu privire la lucrarea din Timişoara. Tocmai proiectul pentru care s-a cerut o referinţă a fost unul cu probleme, oficialii Primăriei Timişoara refuzând să semneze recepţia lucrării. „Pe rolul instanţei este chiar şi un proces în acest sens, noi nu am semnat recepţia pentru c` lucrarea e de calitate îndoielnică”, a spus primarul Gheorghe Ciuhandu. În consecinţă, angajaţii Primăriei Timişoara nu le-au oferit omologilor de la Arad nici o referinţă. Mare surpriză mare, primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu, s-a trezit pe masă cu un document în care apare semnătura lui, act în care se arată că lucrarea executată la Timişoara este de foarte bună calitate.

„Este un fals. Am efectuat o anchetă internă şi un astfel de document nu a plecat din primărie. Le-am recomandat celor de la Primăria Arad să sesizeze organele competente”, a spus primarul Gheorghe Ciuhandu.

Actele au fost prezentate de societatea Confort, la cererea primăriei arădene, pentru nişte achiziţii publice de lucrări desfăşurate la Primăria Arad – amenajarea de piste pentru biciclete pe faleza Mureşului şi reabilitarea pasajului rutier Micalaca. Au fost depuse un proces-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor de modernizare a bulevardului Liviu Rebreanu – Iosif Bulbuca din Timişoara, o recomandare în care apare calificativul de „foarte bun” pentru lucrarea de pe Rebreanu executată de Confort, investiţie pentru care Primăria Timişoara este chiar în litigiu cu societatea comercială condusă de Georgică Cornu, şi încă o scrisoare de recomandare în favoarea unui inginer pe nume Kiss Stretcu, toate cu semnătura falsă a primarului Gheorghe Ciuhandu.

Pase cu pisica moartă

Oficialii Primăriei Timişoara spun că Primăria Arad ar trebui să sesizeze organele abilitate, în timp ce reprezentanţii municipalităţii arădene afirmă că acest lucru este responsabilitatea autorităţilor din Timişoara care au constatat falsul. „Documentele depuse de ofertanţi într-o procedură de achiziţii publice sunt răspunderea totală a acestor ofertanţi. Comisia de licitaţie nu are nici competenţa şi nici autoritatea să stabilească dacă un document este conform sau fals, poate să ceară clarificări terţilor, celor care le-au emis, ceea ce s-a şi făcut. Dânşii afirmă că nu au emis asemenea referinţe. Faptul că dânşii consideră că este un fals este doar o chestiune în care dânşii pot să intervină mai departe pe căile legale, dacă ei au constatat falsul sau consideră că un act al lor a fost falsificat. Oricum, ambele licitaţii s-au anulat pentru că şi celelalte oferte primite au fost neconforme sau inacceptabile”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Primăriei Arad, Corina Drăghici.

Omologul său de la Primăria Timişoara, Flavius Boncea, susţine în continuare că autorităţile din Arad trebuie să solicite investigarea acestui caz. „Noi nu avem actele în original, ci doar nişte copii primite prin fax. Acestea au fost depuse la Primăria Arad. Noi am fost întrebaţi dacă sunt autentice. Noi nu avem cum să sesizăm dacă nu avem baza de sesizare. Dacă la Primăria Timişoara s-ar înscrie cineva la o licitaţie şi am avea confirmarea că sunt acte false automat am sesiza Parchetul. Nu avem cum să facem plângere neavând documentele”, a spus Boncea. Potrivit prim-procurorului Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş, Ion Braşoveanu, atât Primăria Timişoara cât şi Primăria Arad puteau sesiza organele abilitate în acest caz şi „teoretic aveau această obligaţie”.

Toate drumurile duc la Falcă

Actele ajunse la Timişoara pot fi considerate un denunţ al duşmanilor lui Falcă, în timp ce surse din PDL Arad spun că însuşi Gheorghe Falcă ar fi trimis documentale pentru a se eschiva de eventuale repercursiuni, falsurile acceptate de către el fiind în favoarea omului de afaceri Georgică Cornu.

Dealtfel, Jurnalul Naţional a relatat încă din luna noiembrie 2011 despre legăturile de afaceri dintre Georgică Cornu, Gheorghe Falcă şi Nicolae Ioţcu, preşedintele CJ Arad. Cei doi edili au beneficiat, direct sau prin intermediari, de avantaje materiale pentru că au acordat firmelor lui Cornu licitaţii cu valoare contractuală de mai multe zeci de milioane de euro.

Mai mult, pe 30 decembrie 2011, primarul Aradului şi fin al preşedintelui Băsescu, Gheorghe Falcă, şi-a prezentat demisia din poziţia de prim-vicepreşedinte al PDL Arad, el opunându-se candidaturii socrului său, Gheorge Seculici la funcţia de preşedinte al CJ Arad. Faclă îl susţine pentru încă un mandat pe vechiul său partener de afaceri, actualul preşedinte Nicolae Ioţcu.
Comentarii
Afaceristul Cornu şi primarul Falcă, acuzaţi de fals şi uz de fals
un comentariu
Recuperam Datorii
recuperamdatorii.ro , Recuperam Datorii , legal si gratuit.
recuperamdatorii.ro
11/01/2012 16:54:36 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Pădureanu vrea o colaborare a Gloriei Bistriţa cu Steaua
Pădureanu vrea o colaborare a Gloriei Bistriţa cu Steaua "Mi-am propus o colaborare cu Steaua, la primul drum pe care îl fac la Bucureşti mă ... Citește articolul
Cristian Mungiu printre favoriţii Festivalului de la Cannes
Cristian Mungiu printre favoriţii Festivalului de la Cannes Pelicula cineastului român evocă un caz de exorcizare pe dealurile României, după cum ... Citește articolul
Tenis: Simona Halep, învinsă în finala turneului WTA de la Bruxelles
Tenis: Simona Halep, învinsă în finala turneului WTA de la Bruxelles Halep a cedat după o oră şi 24 de minute şi va primi 57.000 de dolari şi 320 puncte ... Citește articolul
Vaticanul confirmă oficial arestarea majordomului Papei pentru divulgarea de informaţii confidenţiale
Vaticanul confirmă oficial arestarea majordomului Papei pentru divulgarea de informaţii confidenţiale 'Confirm că persoana arestată miercuri pentru posesie ilegală de documente confidenţiale, găsite la ... Citește articolul
O urnă în care se presupune ca s-ar afla cenuşă a lui Nyiro Jozsef, găsită la Corund
Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Harghita, Gheorghe Filip, a declarat, ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata Piata auto ramane incerta si nu da semne de revenire, iar cele mai afectate sunt marcile auto de ... Citește articolul
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele Daca vrei sa ii faci celui mic o mini vacanta surpriza de 1 iunie, sa pregatesti ceva deosebit ... Citește articolul
Ce cadou cumperi de 1 iunie? 5 gadget-uri utile pentru cei mici
Ce cadou cumperi de 1 iunie? 5 gadget-uri utile pentru cei mici Pe 1 iunie, China, SUA si inca 30 de state, printre care si Romania, sarbatoresc ziua copilului. ... Citește articolul