Arhiva
Observator.
Sâmbătă, 26 mai 2012
abonament-jurnalul-copy.jpg
nobel-vol6.jpg
SHOP

Budapesta îl priveşte pe premierul Ungureanu prin prisma maghiară

Presa, despre condiţiile puse de UDMR noului Cabinet de la Bucureşti
Autor: ISTVAN DEAK
10 februarie 2012

Foto: Karina Knapek / Intact ImagesFoto: Karina Knapek / Intact Images

Numirea lui Mihai Răzvan Ungu­reanu în funcţia de premier este pri­vită cu simpatie de presa din Ungaria. „Noul premier român s-ar descurca bine şi la un examen în limba maghiară. El excelează în engleză, germană şi franceză. Însărcinat cu formarea noului Guvern, pe Mihai Răzvan Ungureanu îl leagă mai multe lucruri de unguri, nu doar numele său. Din CV-ul său se poate citi că are cunoştinţe de limba maghiară şi citeşte la nivel satisfăcător în limba noastră.

Fostul ministru de Externe s-a remarcat printr-o bună mediere a relaţiilor româno-maghiare. Un exemplu important este faptul că l-a convins, în 2005, pe premierul Călin Popescu Tăriceanu ca prima vizită externă să fie la Budapesta. Cât priveşte subiectul autonomiei, Ungureanu a fost mereu adeptul descentralizării administrativ-teritoriale, mărturisind despre ceangăii din zona Moldovei că dispun de un element român fantastic de puternic”, notează Nepszabadsag.

Cotidianul Nepszava atrage atenţia asupra faptului că UDMR i-a impus Cabinetului Ungureanu continuarea reformei în sănătate, în schimbul trecerii Guvernului la votul din Parlament. „Ungureanu şi-a prezentat Cabinetul cu acordul li­derului PDL, Emil Boc, care a semnalat imediat că există majoritatea parlamentară pentru acceptarea noului Guvern. Numirea lui Mihai Răzvan Ungureanu s-ar putea dovedi inspirată. Partenerii minoritari din coaliţie, UDMR şi UNPR, susţin Ca­bi­netul propus de Ungureanu, men­ţinându-şi astfel miniştri din Guvernul Boc.

Sprijinul UDMR a fost condiţionat de câteva promisiuni ale noului Cabinet. Mihai Răzvan Ungureanu şi-a asumat soluţionarea cazului Facultăţii de Medicină în limba maghiară de la Târgu-Mureş, de asemenea accepta­rea în forma iniţială a legii mino­ri­tă­ţilor, elibera­rea de orice responsabilitate în faţa justiţiei a membrilor comisiilor de restituire a bunurilor bisericeşti, conti­nuarea lucrărilor la Autostrada Transilvania, şi aplicarea reformei în sănătate, motivul iniţial pentru care românii au ieşit în stradă. PDL mi­zează pe nume noi, feţe noi, fără o ac­tivitate politică ieşită din comun. Până acum pare o mutare inspirată din partea preşedintelui Traian Ba­ses­cu, iar Ungureanu se bucură şi de o oarecare simpatie a mediei din România.”

Într-un articol intitulat „Coalizare cu jigniri”, jurnaliştii de la Magyar Hirlap îşi îndreaptă atenţia către mi­siunea UDMR în noul Cabinet. „În echipa lui Ungureanu nu se regăseşte nici un ministru PDL din Guvernul Boc. UDMR şi-a păstrat toţi miniştrii. Laszlo Borbely a subliniat că datoria noului Guvern va fi şi aceea de a aplica legea minorităţilor cu un nou capitol destinat îmbunătăţirii relaţiilor interetnice. Prioritar va fi înfiinţarea secţiei în limba maghiară a Facultăţii de Medicină de la Târgu-Mureş. Rectorul Universităţii a suspendat din funcţie un profesor, pe motiv că este prea ocupat cu înfiin­ţa­rea facultăţii în limba maghiară, invocând, de asemenea, presiuni politice de la Budapesta, exercitate prin vizite ale reprezen­tan­ţilor Ambasadei Ungariei la Bucureşti.”

Reuters: Abordarea FMI poate fi dezastruoasă pentru România
Abordarea dură a FMI poate fi de­zas­truoasă în România, potrivit unui articol publicat de doi analişti ai Reuters pe blogul agenţiei, care comentează că „rigoarea excesivă” promovată de instituţia financiară ar putea provoca daune pe termen lung. Condiţiile draconice impuse de FMI au dus la reducerea salariilor din sectorul public cu 25%, mai mult decât oriunde în altă parte.

Premierul Emil Boc a demisionat, iar „forţele antireformă au prins curaj”, astfel încât răul provocat de rigoarea excesivă a Fondului ar pu­tea fi de lungă durată, avertizează autorii articolului, Martin Hutchinson şi Christopher Swann, care şi-au exprimat punctul de vedere personal. Din păcate, în tratamentul aplicat României, FMI a revenit la reputaţia sa de „vampir”, se arată în articol, care enumeră între mă­su­rile cerute de FMI desfiinţarea a 100.000 de locuri de muncă, redu­cerea salariilor şi majorarea TVA, care au afectat direct populaţia săracă.  Astfel de măsuri dure ar putea să aibă însă un efect contrar. Prin întărirea forţelor politice antireformă, FMI ar putea îndepăr­ta România de stra­tegiile pe care le încurajează, avertizează autorii. 

În mod evident, România nu are ne­voie de măsuri extreme. FMI ar pu­tea să ajute ţara să scape de moş­te­nirea regimului Ceauşescu. În schimb, severitatea exagerată riscă să submineze democraţia fragilă din România, iar protestele de stra­dă au contribuit la căderea Guvernului, apreciază cei doi analişti. (Mediafax)

Taguri asociate:     observator
Comentarii
Budapesta îl priveşte pe premierul Ungureanu prin prisma maghiară
8 comentarii
Facturi , datorii neincasate
Aveti facturi neincasate , datorii de recuperat , salarii , imprumuturi etc. ?recuperamdatoriipunctro ,recupereaza pentru DVS , legal si gratuit.
10/02/2012 18:16:31 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Florea
"elibera­rea de orice responsabilitate în faţa justiţiei a membrilor comisiilor de restituire a bunurilor bisericeşti"
As vrea niste detalii . Poate cineva sa le ofere ? Sau mai aflam ceva despre Elodia ?
10/02/2012 17:42:35 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
MRU vine dintr-o familie de evrei din Iasi.
Ia cititi mai multe depre el aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_R%C4%83zvan_Ungureanu
10/02/2012 12:19:54 | Îmi place (4) | Raportează limbaj indecent
289
EU CREDEAM CĂ OŢARĂ ESTE CONDUSĂ DE SERVIICIILE SECRETE, VĂZÂND CĂ UN REPREZENTANT AL ACESTORA (MRU ) SE BAZEAZĂ TOT PE MINORITARI CARE NU MAI INCETEAZĂ CU TOT FEL DE CERERI DUPĂ CE UNELE ORAŞE CUM ESTE ŞI ORADEA S- AU URCAT IN CAP LA ROMÂNI, EFECTIV SIFDÂDU-I, PRIN FAPTUL CĂ PESTE TOT SUNT ÎNSCRISURI IN UNGUREŞTE , NU MĂ MAI MIRĂ NIMIC. ÎNSEAMNĂ CĂROMÂNIA ESTE ÎN DES FIINŢARE FRAŢI ROMÂNI NU-I ... Citeşte întreg comentariul
10/02/2012 12:11:44 | Îmi place (3) | Raportează limbaj indecent
Moldovan Gavrila
Noul prim ministru a inceput prin asi trada tara si neamul in folosul Dictaturii Portocalii promitind UDMR-ului multe facilitati in detrimentul poporului roman.Dl.Prim ministru ati pasit gresit .Nu aveti ce cauta in fruntea guvernului roman poate in fruntea guvernului maghiar.Dar sper si cred ca in urmatori 3-4 ani toti cei care au tradat poporul sa raspunda si sa fie trasi la raspundere intii de ... Citeşte întreg comentariul
10/02/2012 08:55:40 | Îmi place (9) | Raportează limbaj indecent
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Pădureanu vrea o colaborare a Gloriei Bistriţa cu Steaua
Pădureanu vrea o colaborare a Gloriei Bistriţa cu Steaua "Mi-am propus o colaborare cu Steaua, la primul drum pe care îl fac la Bucureşti mă ... Citește articolul
Cristian Mungiu printre favoriţii Festivalului de la Cannes
Cristian Mungiu printre favoriţii Festivalului de la Cannes Pelicula cineastului român evocă un caz de exorcizare pe dealurile României, după cum ... Citește articolul
Tenis: Simona Halep, învinsă în finala turneului WTA de la Bruxelles
Tenis: Simona Halep, învinsă în finala turneului WTA de la Bruxelles Halep a cedat după o oră şi 24 de minute şi va primi 57.000 de dolari şi 320 puncte ... Citește articolul
Vaticanul confirmă oficial arestarea majordomului Papei pentru divulgarea de informaţii confidenţiale
Vaticanul confirmă oficial arestarea majordomului Papei pentru divulgarea de informaţii confidenţiale 'Confirm că persoana arestată miercuri pentru posesie ilegală de documente confidenţiale, găsite la ... Citește articolul
O urnă în care se presupune ca s-ar afla cenuşă a lui Nyiro Jozsef, găsită la Corund
Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Harghita, Gheorghe Filip, a declarat, ... Citește articolul
imopedia.ro
PUBLICITATE
Loading from
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata Piata auto ramane incerta si nu da semne de revenire, iar cele mai afectate sunt marcile auto de ... Citește articolul
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele Daca vrei sa ii faci celui mic o mini vacanta surpriza de 1 iunie, sa pregatesti ceva deosebit ... Citește articolul
Ce cadou cumperi de 1 iunie? 5 gadget-uri utile pentru cei mici
Ce cadou cumperi de 1 iunie? 5 gadget-uri utile pentru cei mici Pe 1 iunie, China, SUA si inca 30 de state, printre care si Romania, sarbatoresc ziua copilului. ... Citește articolul