Arhiva
Observator.
Duminică, 12 februarie 2012
SHOP

Cazul Duplei: Straus a pierdut apelul

11 noiembrie 2009 – 19:20
  
Tribunalul Bucureşti a respins apelul inculpatei AnaMaria Straus împotriva hotărârii de condamnare pentru uciderea din culpă a Tatianei Duplei.

Totodată instantţa a respins şI apelul formulat de firma asigurătoare a cărei clientă este AnaMaria Straus. Ambele apeluri au fost respinse ca nefondate. Verdictul poate fi atacat cu recurs la Curtea de Apel Bucureşti.

"Probabil că doamna Straus va declara recurs, fiindcă nu-I convine să se prezinte săptămânal la Serviciul de Probaţiune al Tribunalului Bucureşti", ne-a declarat avocatul Rareş Matei, apărătorul rudelor victimei.
Tupeu marca Straus
La apelul de ieri, afacerista Anamaria Straus s-a dat puţin în spectacol. Câteva lacrimi în colţul ochiului  nu strică niciodată, cel puţin aşa pentru impresia artistică. Sau poate să mai plătească din păcatele din ziua accidentului de pe Kiseleff, când după ce o omorâse chiar pe trecere pe Tatiana Duplei,  din Republica Moldova, a continuat să vorbească nonşalat  minute în şir la telefon.

În concret, inculpata, condamnată la doi ani, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, n-are chef să se prezinte lunar la Serviciul de probaţiune al Tribunalului Bucureşti, mai ales că se duce la nişte cursuri, motiv pentru care a cerut un alt tip de suspendare care să nu presupună acest stres.

Totodată, Straus "a căzut la pace" cu rudele victimei, în sensul că a fost de acord cu plata daunelor totalizând 210.000 de euro, numai că firma de asigurare nu vrea să le plătească, fie pentru că n-ar fi probate cu documente, fie pentru că ar fi exagerate, de natură să creeze "o îmbogăţire fără just temei".

"Am renunţat la apel, pentru că era pierdere de vreme şi nu ajungeam la nici un rezultat. Nu e corect ce se întâmplă, dar aşteptăm sentinţa, căci firma de asigurări nu mai  vrea să plătească suma. Aşa că, ce poţi să mai zici? Nu avem nici o putere.", ne-a declarat ieri Ludmila Duplei, sora victimei, sătulă deja de atâta aşteptare şi atâtea pretenţii şi condiţii ridicate de afaceristă. Doamna Straus nu conştientizează că pierderea cea mare a suferit-o familia Duplei şi nicidecum ea. Instanţa a rămas în pronunţare.

TOT EA E VICTIMĂ. Anamaria Straus a ţinut să atenţioneze instanţa că din actele şi lucrările dosarului rezultă, referitor la fapta sa "caracterul exclusiv  întâmplător al acesteia, iar cu referire la persoana mea, datele privind lipsa antecedentelor penale". Mai mult, simţindu-se parcă nedreptăţită de decizia instanţei, afacerista a precizat că "simplul fapt al pronunţării condemnării constituie un avertisment , chiar fără executarea pedepsei".   

Motivele pentru care firma asiguratoare nu vrea sa plateasca
- format pdf
Taguri asociate:     duplei
Comentarii
Cazul Duplei: Straus a pierdut apelul
13 comentarii
Cristina T
Sunt curioasa ce ati fi comentat daca erati in locul soferului.... Sincere condoleante familiei victimei, dar nici soferului nu-i va fi prea usor sa puna capul pe perna.
In primul rand tu , ca pieton, trebuie sa te asiguri in momentul in care traversezi, mai ales pe o trecere de pietoni fara semafor. Nu te arunci,sau alergi pe trecere fara se te asiguri, si daca sunteti soferi stiti ... Citeşte întreg comentariul
03/09/2010 16:29:20 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Chiran M.
Tristetea cea mare e ca nu e un caz singular . Uitati-va in urma si veti constata cate alte fapte asemanatoare s-au soldat cu acelasi rezultat . Va mai amintiti de cazul sotiei lui Paunescu : 3 oameni morti intr-o depasire de colana ( ea nu putea sta la "coada" ca toti prostii ) iar finalul ... ?????????
Urlati oameni buni , urlati la ceruri caci pe pamant destinele noastre ne ... Citeşte întreg comentariul
11/11/2009 20:31:57 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
arader
SI SA VAD ATUNCI CARE E MAI CRIMINALA!!??NUMAI EXISTA JUSTITIE!!A FOST O MARE GRESEALA CA NE AU PRIMIT IN UE!TREBYUIA SA CANDIDAM PANA REZOLVAM CU ADEVARAT JUSTITIA!!SI MAI SUNT ALTII CARE NE COMPARAU CU UNGURII!NU MERITAM NIMIC!SUNTEM O NATIE DE PSEUDO COMUNISTI IPOCRITI!ROMANII FACETI VA SINGURI DREPTATE SI NU MAI RECUNOASTETI JUSTITIA DIN RROMANIA!IGNORATI O!NU NE POT BAGA PE CEL PUTIN 10 ... Citeşte întreg comentariul
11/11/2009 19:33:37 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
john
Intr-o tara unde femei au facut 2 ani de puscarie pentru o rata furata sau un batrin 1 an puscarie pentru ca a plantat porumb pe un teren al rudelor, pentru o CRIMA, 2 ani cu suspendare, e strigator la cer. Dar ce sa te astepti de la justitia romana? Poate va pune familia Duplei sa plateasca si reparatia masinii. E posibil orice.
11/11/2009 16:38:27 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
lumi
Totul se plateste! Daca nu prin faptuitor prin copii lui sau prin copii copiilor lui. Exista Justitia Divina. Nu scapa nimeni nepedepsit daca a facut rau; sa fiti siguri de asta!
11/11/2009 15:15:53 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Esenţial
Recomandări Facebook
Şoseaua Kiseleff: locul unde Anamaria Ştraus a ucis-o pe Tatiana Duplei, studenta de 20 de ani din Basarabia
A trebuit să treacă aproape un an şi trei luni pentru ca justiţia din România să o condamne pe Anama­ria Ştraus, cea care a ucis-o pe trecerea ... Citeşte articolul
Moartea prematură a Tatianei Duplei nu a sensibilizat destul instanţele, măcat atât cât să trimită citaţiile la proces
Procesul Anamariei Straus, şoferiţa care a accidentat-o mortal pe studenta Tatiana Duplei, a început ieri cu o ... Citeşte articolul
Lovită pe trecerea de pietoni, o tânără s-a zbătut între viaţă şi moarte sub ochii mai ... Citeşte articolul
Ştiri de ultima oră
Care de Foc. Gumpert Apollo S și Noble M600
Care de Foc. Gumpert Apollo S și Noble M600 Gumpert. E numele tipului care a înființat compania, însă, dacă mi se permite o mică licență ... Citește articolul
Șase! Vine Noul BMW M6
Șase! Vine Noul BMW M6 După o rețetă devenită deja clasică, BMW a luat tot ce e mai bun de pe fenomenalul M5 și a dat ... Citește articolul
Un porc pentru Anca Boagiu
Incredibil! Anca Boagiu, fostul repetat titular al portofoliului transporturilor, rămas acum, ... Citește articolul
Caricatura lui Putin la Bucureşti
Chiar daca a esuat magaria comasatelor, planul merge inainte. In locul Guvernului Boc vine guvernul ... Citește articolul
Cod ruşu de ninsori în Serbia. Prin Vama Porţile de Fier nu mai pot circula TIR-uri
Cod ruşu de ninsori în Serbia. Prin Vama Porţile de Fier nu mai pot circula TIR-uri Circulaţia TIR-urilor prin Vama Porţilor de Fier I, pe sensul de ieşire din ţară, a fost oprită ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
PUBLICITATE
PUBLICITATE
bannerhotelonline.gif
PUBLICITATE