Deputatul Mihaiţă Calimente, acuzat de evaziune fiscală şi fals în declaraţii
Autor: VIOLETA FOTACHE
21 ianuarie 2010 – 13:17
Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a sesizat Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, acuzându-l pe deputatul Mihăiţă Calimente, de comiterea infracţiunilor de fals în declaraţii şi evaziune fiscală.
În urma verificării declaraţiilor de avere şi de interese (acţiune pornită din oficiu după publicarea unui articol în presă), inspectorii de integritate au descoperit mai multe nereguli. Astfel, potrivit comunicatului ANI, datele înscrise în declaraţia de avere aferentă anului fiscal 2008, depusă de Mihăiţă Calimente la 12 iunie 2009, sunt "incomplete şi inexacte". La rubrica " Bunuri mobile a căror valoare depăşeşte 1000 de euro fiecare şi bunuri imobile înstrăinate în ultimele 12 luni", parlamentarul "a uitat" să menţioneze un autoturism marca Renault, vândut la 28 ianuarie 2009.
"Cine vorbeşte împotriva domnului Băsescu este sesizat la Parchet", a spus deputatul a respins acuzaţiile formulate de ANI arătând că soţia sa este avocatul şi nu el. Deputatul i-a numit pe angajaţii ANI "cretini care umblă cu microfoane pe ei ca să prindă ziarişti".
A ÎNCURCAT CONTURILE ŞI SUMELE
"Datele menţionate în declaraţia de avere fac referire la anumite depozite bancare cu disponibile mai mari decât cele deţinute în realitate sau la depozite bancare inexistente", se arată în comunicatul ANI. Astfel, în declaraţia de avere completată pentru anul 2008, Mihăiţă Clemente a menţionat un depozit bancar în valoare de 35.000 RON, IAR îN REALITATE SUMA ERA DE 40,49 lei. Un alt depozit bancar de 25.000 de euro a fost trecut în declaraţie, deşi nu există în realitate. Un alt cont deschis şi care conţinea, la 31 decembrie 2008, suma de 1985,93 lei a fost trecut în declaraţie ca fiind de doar 122.249,4 fără a se preciza şi moneda.
N-A CÂŞTIGAT NIMIC CA AVOCAT, DAR ŞI-A TRECUT VENIT
Inspectorii de integritate au mai constatat o altă minciună în declaraţia de avere pentru anul fiscal 2008. Şi anume faptul că deşi parlamentarul nu a câştigat nici un ban din exercitarea profesiei de avocat, el a trecut totuşi ca venit din acest domeniu suma de 36.000 de lei. Parlamentarul a greşit până şi suma reprezentând indemnizaţia primită ca urmare a deţinerii calităţii de deputat, trecând suma de 53.000 de lei, în loc de 67.026 lei, cât a încasat în realitate.
ANI susţine că declararea veniturilor din exercitarea profesiei de avocat, în sumă de 36.000 de lei, venituri ce nu au fost declarate organului fiscal în vederea impozitării, constituţie "indiciu temeinic de săvârşire a infracţiunii de evaziune fiscală", iar celelalte omisiuni şi inadvertenţe constituie indicii pentru fals în declaraţii.
Comentarii
Deputatul Mihaiţă Calimente, acuzat de evaziune fiscală şi fals în declaraţii
un comentariu

justitica
Cu politicienii astia ai nostrii nu gresesti daca-l retii pe oricare dintre ei,fiindca toti sunt cu ,,bube,,in cap!Si cand va zice lumea ca sunteti excroci,imediat replicati ca este dosar politic,bla bla bla !Mai nea Falimente,mai esti tare-n gura ?
-
Primul album de studio al grupului Cap De Craniu apare joi, 9 februarie, în cadrul concertului de lansare ce se desfăşoară în Club Fabrica. Înregistrat de Mihai Ionescu (ex-Days Before Disappearance) – voce, Călin Răduţă (H8, Hang Him, ex-Crize, ex-Kendo) – chitară, Paul Nicolae (ex-Days Before Disappearance,... -
Video Ieri, a fost inaugurată în oraşul marocan Tanger, situat foarte aproape de sudul Spaniei, cea mai nouă uzină a grupului Renault, o unitate în cadrul căreia se vor construi modele Dacia, capacitatea anuală putând ajunge la 400.000 de unităţi. Uzina a stârnit controverse şi îngrijorări în Franţa, temerile fiind că... -
Galerie Foto Potrivit Sky News, oamenii s-au dezlănţuit pe străzile Atenei, existând confruntări între protestatari şi jandarmi. Grecii sunt furioşi din cauza măsurilor de austeritate luate deja de autorităţile elene şi cer ca Guvernul să nu mai taie din nou salarile sau să concedieze oameni în sectorul public. Grecia a primit ieri un...
Multimedia
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
CTP: Premierul nu are niciun gând pentru viermii de civili care au prostul gust să degere prin case
Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a comentat la România TV declaraţia premierului potrivit ...
Citește articolul
Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a comentat la România TV declaraţia premierului potrivit ...
Citește articolul
Jennifer Lopez a pozat complet goală pentru a-şi promova un parfum
Jennifer Lopez dovedeşte o dată în plus că este extrem de sexy, pozând complet goală ...
Citește articolul
Jennifer Lopez dovedeşte o dată în plus că este extrem de sexy, pozând complet goală ...
Citește articolul
Record nedorit: 13 români au fost răpuşi de frig în ultimele 24 de ore
Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau a declarat că vineri s-a înregistrat un număr record de ...
Citește articolul
Ministrul Sănătăţii promite deblocarea a 15.000 de posturi din sistem în 2012
Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau a anunţat sâmbătă că o treime din cele circa 45.000 de ...
Citește articolul
2.000 de oameni s-au adunat la Universitate, împotriva ACTA. Vezi VIDEO ÎN DIRECT, de la Piaţa Universităţii
UPDATE 19:01 - În piaţă s-au adunat circa 2.000 de persoane, aceştia scandând lozinci ...
Citește articolul
UPDATE 19:01 - În piaţă s-au adunat circa 2.000 de persoane, aceştia scandând lozinci ...
Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
O importanta zona comerciala, bancara si industriala, Lyon este si un oras ... Citeste articolul
Abordarea dura pentru care Fondul Monetar International este recunoscut poa ... Citeste articolul
Nu mai putin de 40% dintre americani declara ca serviciul este extrem de st ... Citeste articolul
Zona Carol este una aparte în peisajul imobiliar bucurestean. Vilele ... Citeste articolul
Alte ştiri
- Lyon, oraş cu proprietăţi imobiliare considerabil mai scumpe decât alte regiuni din Franţa
- România se poate îndrepta către dezastru, împinsă de exigenţele FMI, atenţionează ...
- Top 10 – Cele mai stresante joburi în 2012
- Zona Carol, locul în care se fac tranzacţii de aproape un milion de euro înainte ca oferta ...
PUBLICITATE
PUBLICITATE
PUBLICITATE




jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

