Incidentul serii în Piaţa Universităţii. Filmul descinderii lui Ludovic Orban (VIDEO)
Ora 21:30. Oamenii scandau cu frenezie lozinci anti-guvernamentale si anti-prezidentiale, cand, apare, ca din pamant, Ludovic Orban. Nimeni n-a stiut de unde, cand a venit si ce vrea. Pur si simplu a rasarit ca o floarea soarelui intr-un camp de maci.
Manifestantii n-au stiut cum sa reactioneze pe moment. Unii l-au aplaudat, scandand "U-SE-LE, U-SE-LE!" iar altii se buluceau sa-l vada, mirati. Orban era tot numai un zambet si facea cu mana, ca sa-l vada toata lumea. Pana cand a fost huiduit de mai mulţi protestatari, care i-au strigat: "Orbane, pleacă de aici, că dai de belea", si "Huooooo! PE-DE-LE si U-SE-LE, aceeasi Mi-ze-ri-e!" Asta a fost tot. Un singur individ a trebuit sa strige, o singura data, si Piata Universitatii a luat foc.
Previzibil, atmosfera s-a deteriorat rapid, la fel si zambetul fostului ministru al Transporturilor, Ludovic Orban. In scurt timp, paznicii domniei sale au cedat atacului multimii, care parca intentiona sa-l striveasca in stransoarea sa. Astfel, domnul Orban a fost atacat unde era mai vulnerabil, la picioare. Fiind imposibil sa fie atins prin oceanul de camere de filmat si a zidului de jurnalisti din jurul domniei sale, Orban a fost scuipat, apostrofat verbal, impins si calcat pe pantofii, fara indoiala, scumpi. Vrand sa raspunda la intrebarile jurnalistilor, domnul Orban a incercat de cateva ori sa opreasca in loc iuresul manifestantilor care-l impingeau spre gura de metrou si sa initieze un dialog.
Reusind de cateva ori. Intr-unul dintre aceste momente, domnia sa a fost intrebat daca stie de ce urla gloata la el sa plece, cand de-abia a venit. Nu s-a inteles raspunsul domniei sale, insa un coleg inimos, de partid, al domnului Orban a lamurit misterul:"-Basescu! Basescu i-a pus ca sa-l injure! Securistii astia imputiti!" Acelasi coleg de partid, cu parul valvoi, incerca sa-l ventileze pe domnul Orban, cateva minute mai tarziu, urland "Lasati-l sa respire, mai, oameni buni! Lasati-l sa respire!". Intrebat fiind "De ce n-a venit si Crin Antonescu?", Orban a raspuns ca: "Va veni si dansul".
Intr-un final, domnul Orban a cerut ajutorul jandarmilor, care i-au asigurat o deplasare sigura catre adapost, hotelul Banat.
Coincidenta sau nu, cu o ora in urma iesea dintr-o duba a jandarmilor, parcata la Intercontinental, un grup de civili, care s-a indreptat agale spre manifestanti, pierzandu-se in multime.
Citeşte şi A cincea zi de proteste în Bucureşti. Ludovic Orban, huiduit în Piaţa Universităţii

http://www.secretebinepazite.net/2011/12/olguta-ziua-%E2%80%9Epoliticeste%E2%80%9D-noaptea-munceste/

http://www.secretebinepazite.net/2011/12/tariceanu-isi-conduce-noua-iubita-baut/

http://www.secretebinepazite.net/2011/12/truica-ai-vila-de-piatra-ai-si-glie-ai-si-vatra/

http://www.secretebinepazite.net/2012/01/vila-lui-ursu-pazita-si-supravegheata-video/

http://www.secretebinepazite.net/2012/01/miron-mitrea-blocheaza-masini/
-
Associated Press face o scurtă prezentare a participanţilor favoriţi la Eurovision 2012. Printre aceştia şi trupa Mandinga, a cărei voce feminină este "înfocata" Elena Ionescu. Potrivit jurnaliştilor de la AP, prin melodia pe care o interpretează, Mandinga se vrea a fi exotică, textul piesei fiind scris în spaniolă şi engleză, agenţia... -
Din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, grecii au miliarde de euro ascunşi în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, scrie Reuters. Mai mult, se pare că hoţii îşi vor partea lor din această bogăţie, uşor de transportat şi aproape imposibil de recuperat. Recesiunea din Grecia s-a... -
Un copil în vârstă de cinci ani din judeţul Gorj a murit după ce a fost lovit de o vacă din curtea părinţilor săi, animalul speriindu-se din cauza furtunii, scrie Mediafax. Conform purtătorului de cuvânt al Poliţiei Gorj, subcomisar Daniel Tică, joi noapte băiatul, din localitatea Stăneşti, a ieşit din casă pentru a merge la...
- Sondaj pe Bute-Froch » Andy Murray a lansat o întrebare pe twitter despre meciul dintre român şi englez
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
- Didier şi Basti » MySport creionează două destine diferite de lider
Kiev este un important centru industrial, stiintific, educational si cultur ... Citeste articolul
Mii de oferte de locuinte sunt prezentate la acest sfârsit de saptam& ... Citeste articolul
Târgul National Imobiliar este cel mai amplu eveniment de acest fel, ... Citeste articolul
Perioada dificila din punct de vedere economic pe care o traversam este una ... Citeste articolul
wall-street.ro





jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

