Arhiva
Observator.
Sâmbătă, 4 februarie 2012
SHOP

Risipă cu vile de protocol

9 iulie 2010

Dacă le-ar închiria la preţul pieţei, RAAPPS ar aduce mai mulţi bani la buget



Premierul Emil Boc l-a cadorisit cu o casă de la RAAPPS şi pe Augustin Zegrean, preşedintele Curţii Constituţionale şi favoritul lui Traian Bă­ses­cu. Zegrean a primit un apartament în Primăverii, deşi salariul de la CCR, precum şi averea declarată (patru imobile în proprietate şi conturi de 40.000 de euro) îi permiteau cu lejeritate să îşi plătească singur o chirie în Bucureşti.

Dacă tot proclamă pe toate drumurile austeritatea şi nevoia de a găsi soluţii pentru a aduce bani la buget, iar Traian Băsescu le spune pe­de­liş­ti­lor la fiecare adunare de la Snagov că trebuie să strângă cureaua de sus în jos, începând cu demnitarii, atunci o economie numai bună s-ar face dacă Emil Boc nu ar mai împărţi apartamente şi vile de la stat mi­niş­tri­lor, secretarelor miniştrilor, prie­te­nelor secretarelor miniştrilor, consilierilor Robertei Anastase, ş.a.m.d, iar RAAPPS ar închiria aceste lo­cu­in­ţe la preţul pieţei, şi banii ar intra în buget. Până una-alta îi "ajută" însă pe alţii. De exemplu mi­nistrul de Externe, Teodor Baconschi, care a cerut imediat ce a fost numit în funcţie, şi a şi primit, o locuinţă de la RAAPPS, în Şoseaua Kiseleff, cu o suprafaţă de 122 de metri pătraţi, deşi el deţine în Piaţa Victoriei un apartament de 97 de metri pătraţi, pe care l-a închiriat contra sumei de 1.100 de euro pe lună.

Şi Daniel Funeriu, ministrul Edu­ca­ţiei, a primit o casă situată în Str. Mihai Eminescu, din Sectorul 1, cu suprafaţa de 134,90 metri pătraţi. Fu­ne­riu deţine conform declaraţiei de avere două apartamente în Arad şi Strasbourg.

Săptămâna Financiară a publicat în iulie 2009 lista chiriaşilor de lux ai guvernării Boc, listă actuală şi în momentul de faţă, care numără peste 180 de privilegiaţi care au primit case de la RAAPPS, deşi nu sunt nici miniştri, nici preşedinţi de Parlament, ci consilieri personali ai preşedintelui Camerei  Deputaţilor, Roberta Anastase, consilieri personali ai consilierilor personali ai premierului sau secretare. Chiriile plătite de aceştia pentru locuinţele de protocol sunt sim­bolice, având în vedere preţul pie­ţei. Cea mai mare chirie nu de­pă­şeş­te 500 de lei, pentru vile, cea mai mică fiind de 80 de lei, pentru apartamente.

Dacă, în numele nevoii de eco­no­mie, chiriaşii de lux ar fi puşi să plă­tească chirii la preţul real din piaţă, la un număr de 180 de persoane, RAAPPS ar obţine, după calculele noastre, în jur de două milioane de euro anual, faţă de maximum 150.000 cât obţine în prezent, sumă depăşită cu mult de costurile de întreţinere ale acestor imobile de protocol. Pe lista celor care au primit locuinţe de la RAAPPS se află, printre mulţi alţii, Paul Botez, consilierul Robertei Anastase, numit recent în CA al TVR, cu o chirie de 174 de lei, Mihaela Rotaru, consilier personal al consilierului premierului Cynthia Curt, Mariana Truţă, şef de Cabinet în aparatul de lucru al lui Emil Boc, Corneliu Baba, fost şef de Cabinet al premierului, numit şi el în CA al TVR, Gheorghe Barbu, secretar general al Camerei Deputaţilor, Elena Irofti, consilier personal la Cabinetul premierului, Gheorghe Dinică, şeful de Cabinet al Robertei Anastase, Nastasia Gheorghe, consilier personal al Elenei Udrea, Marian Pintilie, consilier personal la Cabinetul premierului, Florin Tamaş, secretar personal în aparatul de lucru al premierului, Ana Maria Topoliceanu, fostă consilieră a Elenei Udrea, numită la şefia Companiei Naţionale de Investiţii, Peter Pal, secretarul personal al premierului Boc.
PUBLICITATE
Taguri asociate:     observator
Comentarii
Risipă cu vile de protocol
10 comentarii
Horatiu
Doamna Udrea este cu adevarat cu o doamna pentru ca o alta persoana care sa se implice atat de mult precum dansa nu exista. Bravo dumneaiei pentru curaj si competenta.
12/07/2010 19:03:50 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Tatamare
Fiind prost ca toti securisto-fesenistii nu pricepi ca vinovati nu-s chiriasii ci semianalfabetii numiti de bOC in conducerea RAPPS.
11/07/2010 20:36:53 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
burebista
prezentatii pe toti care au case tot asa primite!adica si pe cei de la PSD,PC,PNL,UDMR!
INFORMATINE CAT A FURAT FIECARE PARTID CAND A FOST LA GUVERNARE!
FITI IMPARTIALI SI NU MAI BATETI CAMPII!
09/07/2010 19:55:35 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
SS
CU CINEeeeee?????.In Romanica "trebuie sa ne faca cineva,sa ne dea cineva ",etc.,trebuie ca "cineva" sa se bage in fata si de iese bine ,toti cei care stau ascunsi dupa piersici (si eventualinstiga sau tin de "sase",joaca la doua capete adica) vor ieasi in fata si se vor bate cu pumnu-n piept (ca sa se-aleaga cu ceva ca nu degeaba "a ... Citeşte întreg comentariul
09/07/2010 18:31:09 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Dana
In general clasa politica si in special, cea de la guvernare, traieste intr-o lume paralela cu cea a poporului roman. Ei considera ca Dumnezeu le-a dat aceste drepturi si nu poporul care i-a votat. Pana la urma tot poporul este vinovat ca accepta la nesfarsit aceste nedreptati.
09/07/2010 13:50:30 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Ce ne aşteaptă după codul galben de ninsori şi viscol. Vezi prognoza meteo până marţi
Ce ne aşteaptă după codul galben de ninsori şi viscol. Vezi prognoza meteo până marţi Potrivit meteorologilor, în următoarele zile ne aşteaptă frig, lapoviţă şi polei. Astăzi, ... Citește articolul
Ponta, interviu pentru Reuters: România, cea mai vulnerabilă ţară din UE
Ponta, interviu pentru Reuters: România, cea mai vulnerabilă ţară din UE Economia României este încă cea mai slabă din Uniunea Europeană şi continuăm să fim una ... Citește articolul
Zeci de drumuri naţionale şi A2, închise. Traficul pe A1 a fost redeschis. Urmăreşte starea actualizată a drumurilor în timp real
Zeci de drumuri naţionale şi A2, închise. Traficul pe A1 a fost redeschis. Urmăreşte starea actualizată a drumurilor în timp real UPDATE 9:40 - CNADNR anunţă că a fost redeschis traficul pentru toate categoriile de vehicule pe ... Citește articolul
Viaţa în stil baroc, la Palatul Brukenthal din Avrig
Viaţa în stil baroc, la Palatul Brukenthal din Avrig Spiritul baronului Samuel von Brukenthal i-a transformat pe locuitorii oraşului ... Citește articolul
Un parfum pentru Mata Hari
Un parfum pentru Mata Hari Frumoasa olandeză Margaretha Geertrude Zelle a fost un spirit rebel încă din adolescenţă. ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
imopedia.ro
PUBLICITATE
PUBLICITATE
bannerhotelonline.gif
PUBLICITATE