Arhiva
SHOP

Baconschi, revocat prin SMS de premier. Ministrul de Externe anunţă va rămâne în PDL

23 ianuarie 2012 – 18:20

Foto: Dragos Stoica / Intact ImagesFoto: Dragos Stoica / Intact Images

UPDATE 18:19 - Ministrul revocat al Afacerilor Externe, Teodor Baconschi a declarat luni, la Bruxelles, după participarea la Consiliul pentru Afaceri Externe, că va rămâne în conducerea PDL, după ce premierul român a anunţat revocarea lui din funcţia de ministru.

"Evident că voi rămâne în conducerea PDL, mă aflu acolo în urma unui Congres al partidului, pe baza unui vot exprimat de delegaţii la acest congres. Am intrat în viaţa politică după ce am servit interesul României ca diplomat, într-o succesiune - ca ambasador, apoi ca secretar de stat - şi îmi doresc, la 20 şi ceva de ani de la căderea comunismului, o înnoire a clasei politice. Această înnoire se face prin implicare politică şi prin toate acţiunile care ar putea să transforme nu doar chipul, ci şi practicile şi mentalitatea organizaţiilor politice numite partide, care sunt alese în parlamentul ţării. Prin urmare, cred că este de datoria mea să continui acest efort, sunt încredinţat că Partidul Democrat Liberal nu a simulat deschidere către societatea civilă, către lumea intelectuală, către competenţele din sectorul academic sau diplomaţie, ci e într-adevăr la un moment de răscruce, care va da propriului electorat semnalele corecte de înnoire", a spus Teodor Baconschi, conform Agerpres.

El a precizat că nu ştia că va fi revocat şi că a fost informat telefonic, nu prin SMS aşa cum s-a vehiculat în presă, de premierul Emil Boc, despre decizie. "Am confirmat că eram în Consiliu şi am primit acest telefon de la domnul Boc. Domnia-sa mi-a comunicat că nu are ce să îmi reproşeze pe linie guvernamentală, dar că dată fiind situaţia de tensiune şi o anumită postare a mea pe blog, este necesară revocarea mea din Executiv", a explicat Baconschi.Teodor Baconschi a declarat că a primit un SMS de la premierul Emil Boc, din care înţelegea că nu i se reproşează nimic pe linie guvernamentală şi că a fost vorba despre o decizie politică. "Eu sunt la Bruxelles, la CAE, am primit prin SMS de la premier... Nu mi s-a reproşat nimic pe linie guvernamentală, ci am înţeles că a fost vorba despre o decizie politică", a declarat Baconschi. "Din ceea ce ştiu, în BPN azi nu s-a formalizat, nu s-a oficializat prin vot o astfel de decizie", a adăugat Baconschi. Teodor Baconschi a spus însă că respectă decizia premierului ,dar şi că se simte "privilegiat" că a reuşit să servească interesele României în această perioadă. "Nu există un reproş pe linie guvernamentală", a subliniat Teodor Baconschi. El a adăugat că rămâne în partid, devotat proiectelor începute.

Premierul Emil Boc a anunţat demiterea ministrului de Externe Teodor Baconschi. Anunţul a fost făcut în cadrul discursului susţinut de primul-ministru în şedinţa extraordinară a Parlamentului.

"Regret derapajele şi stângăciile verbale ale unor colegi referitoare la protestatari. Am luat decizia revocării ministrului de Externe, Teodor Baconschi", a declarat premierul Emil Boc.

Teodor Baconschi a comparat protestatarii, într-o postare pe blogul său, cu o "mahala violentă şi ineptă".

Baconschi se află la Bruxelles unde participă la reuniunea Consiliului de Afaceri Externe.

Taguri asociate:     baconschi | demis
Comentarii
Baconschi, revocat prin SMS de premier. Ministrul de Externe anunţă va rămâne în PDL
61 comentarii
mitica
Ne-am saturat de toate violentele si de toate distrugerile in masa din centru. Terminati cu toata dezordinea si cu tot haosul creat si nu mai manipulate populatia. Incetati cu dezinformarea populatiei si cu tot teatrul pe care il jucati. USL, rusine sa va fie!
24/01/2012 02:19:00 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
anderson
Stop manipularii in masa a populatiei prin mijloacele mass-media. Oameni buni, nu va mai lasati pacaliti de numarul de teatrul al celor de la USL si treziti-va la realitate.
24/01/2012 01:25:13 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Mihai
SA VA IAU MORTII LA BAIERAM PD-Listi INFECTI! JEGURI UMANE ! TIRATI-VA DIN TZARA CA DUPA CE CADE BASESCU INCEPEM SA VA CAUTAM !!!
24/01/2012 01:15:50 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Dana
Valeu,cati postaci tembeli ! Uite cine ia 50 ron /zi! Bah,vine cateringu a usa ,macar sa va dea si voua niste fasole cu ciolan? Sclavilor!
24/01/2012 00:39:56 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Dana
Simona ,esti penibila! Schimba placa daca vrei sa-ti mai speli constiinta!
24/01/2012 00:37:09 | Îmi place (0) | Raportează limbaj indecent
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
ANM a emis avertizare de ceaţă pentru Bucureşti şi alte cinci judeţe din sudul ţării
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis miercuri seară o avertizare de ceaţă pentru ... Citește articolul
Becali vrea să ajungă preşedinte pentru a scăpa de prigoana procuraturii: "Fac paradis fiscal în România"
Becali vrea să ajungă preşedinte pentru a scăpa de prigoana procuraturii: "Fac paradis fiscal în România" Giovani Becali a explicat miercuri, la Realitatea TV, motivele ieşirii nervoase din sala de ... Citește articolul
Optimus Max, noul smartphone 3D de la LG
Optimus Max, noul smartphone 3D de la LG LG pregăteşte lansarea celui de-al doilea smartphone 3D, modelul Optimus Max.Susţinut de un ... Citește articolul
Dominique Strauss-Kahn a fost eliberat
Dominique Strauss-Kahn a fost eliberat Dominique Strauss-Kahn a fost eliberat miercuri seară, după ce fusese reţinut la Lille, ... Citește articolul
"Gypsy Gypsanu", agresorul lui Chauncey Hardy, condamnat la 5 ani de închisoare
"Gypsy Gypsanu", agresorul lui Chauncey Hardy, condamnat la 5 ani de închisoare Conform gsp.ro, tribunalul Giurgiu a hotărât ca Ionuţ Tănăsoaia, agresorul baschetbalistului ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
PUBLICITATE
PUBLICITATE
bannerhotelonline.gif
PUBLICITATE