Blaga: "Dacă eram în locul lui Udrea nu mai rămâneam ministru"
9 septembrie 2010 – 09:46
Ministrul Administraţiei şi Internelor, Vasile Blaga, consideră că Elena Udrea nu ar fi trebuit să mai rămână ministru în Cabinetul Boc după ce s-a pronunţat pentru demisia Guvernului la întâlnirea conducerii PDL cu parlamentarii partidului.
"Eu n-am fost să văd explicaţiile pe care le-a dat doamna Udrea. Dar când ai astfel de abordări trebuie să te gândeşti că faci parte dintr-o coaliţie şi astfel de abordări trebuie discutate în coaliţie. Să vedem, coaliţia ar fi acceptat un nou guvern? Mă întrebaţi ce aş fi făcut eu. Eu n-aş fi rămas (ministru - n.r.), dar asta este cu totul altceva", a declarat pentru Evenimentul Zilei Vasile Blaga, care în partid a optat pentru varianta "remaniere serioasă".
Opinia ministrului de Interne nu este singulară în Guvern, o poziţie similară având-o şi ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără, mai scrie cotidianul citat.
"Categoric, eu mă solidarizez total cu Guvernul. Dacă aş da un vot împotriva Guvernului, eu a doua zi aş pleca", spune Tabără.
Potrivit aceluiaşi cotidian, Elena Udrea a ales să rămână în Guvern. "Decizia a fost luată, subiectul este închis", a răspuns ea întrebată dacă intenţionează să rămână în Guvernul Boc.
Într-un interviu publicat marţi în Revista "22", Udrea a detaliat de ce nu a luat nici măcar în calcul demisia. "Niciun moment nu s-a pus problema ca vreun ministru să-şi dea demisia. Problema s-a pus aşa: ori să fie remaniaţi câţiva miniştri pe care îi nominalizează primul-ministru, fie îşi depune mandatul întregul cabinet, fără ca asta să însemne neapărat că toţi miniştrii pleacă", a afirmat ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Elena Udrea.
Elena Udrea, Sever Voinescu, Raluca Turcan, Sulfina Barbu, Zamfir Iorguş şi Vasile Gherasim au votat, în întâlnirea conducerii PDL cu parlamentarii partidului, de miercuri seară, pentru demisia Guvernului.
Ulterior, întrebată de jurnalişti despre informaţiile potrivit cărora s-a pronunţat pentru demisia Guvernului, Elena Udrea a declarat că a votat ca un membru al partidului, şi nu ca un membru al Guvernului.
Comentarii
Blaga: "Dacă eram în locul lui Udrea nu mai rămâneam ministru"
14 comentarii

David
Imi place ca Elena Udrea le-a spus-o pe sleau. I-am vazut pe toti cum se ascundeau dupa cires. Sper ca macar Emil Boc sa inteleaga ceva.

dorina
Udrea ar fi o mare pierdere pentru guvernul actual. Personal o privesc ca pe un stalp de sustinere si un agent al schimbarii.

marius
Deocamdata nu sunteti! Udrea face lucrurile cu cap.

indra
Dimpotriva eu apreciez un om politic capabil sa aiba o opinie personala si bine argumentata.

ancuta
Eu cred ca aceasta femeie are calitati reale de lider si ar face treaba forte buna intr-o functie superioara.
-
Video Ieri, a fost inaugurată în oraşul marocan Tanger, situat foarte aproape de sudul Spaniei, cea mai nouă uzină a grupului Renault, o unitate în cadrul căreia se vor construi modele Dacia, capacitatea anuală putând ajunge la 400.000 de unităţi. Uzina a stârnit controverse şi îngrijorări în Franţa, temerile fiind că... -
Galerie Foto Potrivit Sky News, oamenii s-au dezlănţuit pe străzile Atenei, existând confruntări între protestatari şi jandarmi. Grecii sunt furioşi din cauza măsurilor de austeritate luate deja de autorităţile elene şi cer ca Guvernul să nu mai taie din nou salarile sau să concedieze oameni în sectorul public. Grecia a primit ieri un... -
Deputatul PNL Ludovic Orban a afirmat că discursul lui Victor Ponta de la învestirea Guvernului Ungureanu a fost "jenant" şi i-a cerut liderului PSD să se gândească foarte bine în ce tabără se află."Discursul lui Ponta a fost jenant pentru un lider al opoziţiei. În nicun caz nu a reprezentat starea de spirit a opoziţiei şi...
Multimedia
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Un român din Marea Britanie se vinde pe ebay cu 60 de lire pe zi
Un român din Coventry care a rămas fără loc de muncă s-a pus la vânzare pe eBay, pentru ...
Citește articolul
Un român din Coventry care a rămas fără loc de muncă s-a pus la vânzare pe eBay, pentru ...
Citește articolul
RATB amendează un bărbat mort într-un accident rutier pentru că a blocat linia de troleibuz
Vutescu Mihai Radu murea nevinovat intr-un accident de motocicleta, la sfarsitul lunii iunie 2011, ...
Citește articolul
Vutescu Mihai Radu murea nevinovat intr-un accident de motocicleta, la sfarsitul lunii iunie 2011, ...
Citește articolul
Scandalul Daciei fabricate în Maroc: Uzina Renault din Tanger, o afacere suicidară pentru statul francez
Ieri, a fost inaugurată în oraşul marocan Tanger, situat foarte aproape de sudul Spaniei, cea ...
Citește articolul
Ieri, a fost inaugurată în oraşul marocan Tanger, situat foarte aproape de sudul Spaniei, cea ...
Citește articolul
VIDEO: Michelle Obama l-a umilit pe prezentatorul emisiunii "Late Night with Jimmy Fallon" la Casa Albă
Prima Doamnă a SUA Michelle Obama l-a invitat pe Jimmy Fallon la Casa Albă pentru o competiţie de ...
Citește articolul
Prima Doamnă a SUA Michelle Obama l-a invitat pe Jimmy Fallon la Casa Albă pentru o competiţie de ...
Citește articolul
Funeriu, angajat consilier prezidenţial
Fostul ministru al Educatiei, Daniel Funeriu, a fost propus pentru functia de consilier ...
Citește articolul
Fostul ministru al Educatiei, Daniel Funeriu, a fost propus pentru functia de consilier ...
Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
PUBLICITATE
PUBLICITATE
PUBLICITATE



jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

