Foto: Karina Knapek / Editura Intact
În încercarea de a mobiliza tinerii la vot pentru euroalegeri, Comisia Europeană va lansa pe postul MTV o campanie de 1,9 milioane euro. Ideea europeană este pe placul strategilor de campanie de la Bucureşti, care văd în tineri un segment electoral important căruia îi alocă programe speciale în campanie.
Tema campaniei pe care o va lansa Comisia Europeană pe MTV va fi "Mă asculţi?", în ideea de a demonstra că a vota înseamnă să fii ascultat. Campania va rula şi pe internet, mesajul său fiind susţinut şi de celebrităţi precum membrii formaţiei Depeche Mode sau cântăreţul italian Tiziano Ferro.
La Bucureşti, coordonatorii de campanie ai partidelor sunt de acord că ideea este una bună şi spun că şi în propriile programe de campanie vor avea strategii destinate exclusiv tinerilor.
Astfel, coordonatorul tehnic al campaniei electorale a PSD pentru europarlamentare, Valeriu Zgonea, apreciază ideea CE şi spune că şi PSD-ul are inclus în strategia de campanie ceva asemănător, care se cheamă "First time voting" ("Pentru prima dată la vot") şi prin care vrea să-i atragă la urne pe tinerii care au împlinit de curând 18 ani şi care la alegerile pentru Parlamentul European urmează să voteze pentru prima dată.
Acest proiect al PSD va fi lansat în campania electorală pentru alegerile europarlamentare iar până atunci, spune Zgonea, el va fi ţinut "la secret".
Liberalii sunt şi ei îngrijoraţi de absenteismul tinerilor şi li se pare că ideea Comisiei Europene este una bună. "E dezastru cu absenteismul. Trebuie să facem ceva", ne-a declarat şeful campaniei PNL pentru europarlamentare, vicepreşedintele liberal Rareş Mănescu.
El a adăugat însă că şi PNL pregăteşte o strategie de aducere la vot nu numai a tinerilor, care ar fi vizaţi de campania MTV, ci şi a celor cu vârsta de până la 40 de ani. "Cei cu vârsta între 18 şi 40 de ani formează marea masă a absenţilor la vot", a explicat Mănescu, neputând însă să prezinte strategia nici măcat în linii mari pentru că ea va fi discutată în Biroul Politic al partidului abia săptămâna viitoare.
Şeful de campanie al democrat-liberalilor, Gheorghe Flutur spune însă că mai eficient ar fi să i se explice electoratului rolul europarlamentarului. "Ar trebui să existe de fapt o campanie de convingere a electoratului că este important să-şi voteze şi aleşii în Parlamentul European", ne-a declarat Gheorghe Flutur. Şi la UDMR mobilizarea tinerilor la vot reprezintă o temă importantă de campanie.
Mai mult decât atât, spun udemeriştii, ei au oferit un loc "bun" pe lista pentru euroalegeri unui reprezentant al tinerilor. Coordonatorul de campanie, Kelemen Hunor ne-a declarat ieri că Uniunea are în lucru o strategie de mobilizare a tinerilor la vot, care ar avea ca element component şi o caravană organizată de tinerii din Uniune.
În plus, spune Hunor, UDMR va avea şi un mesaj electoral în campanie adresat strict tinerilor. Întreaga strategie de campanie a Uniunii va fi însă finalizată după sărbătorile pascale.
ABSENTEISM ÎNGRIJORĂTOR
La alegerile pentru PE din 2004, absenteismul a fost de peste 50% în ţările membre ale Uniunii Europene. Pe segmentul de public cu vârste cuprinse între 18 şi 24 de ani, absenteismul a fost de 77%, potrivit lui Margot Wallström, comisarului european pentru Comunicare.
Becali, candidat PRM
Gigi Becali a fost convins de avocaţi, de familie, să accepte mâna frăţească ce i-a fost întinsă şi să candideze la PE pe listele PRM, a anunţat ieri liderul partidului, C.V. Tudor. Politicianul a precizat că şi-a făcut o datorie de onoare oferindu-i finanţatorului Stelei locul doi pe liste.
La rubrica "profesie", pe listele depuse la BEC, în dreptul lui Gigi Becali este scris "tehnician", iar ca ocupaţie el este trecut ca om de afaceri. Vadim Tudor a negat că invitarea lui Gigi Becali să candideze pentru PRM ar fi rezultatul unor calcule electorale şi a precizat că nu este vorba despre o alianţă între partidul său şi PNG.
Liderul PRM a apreciat că Becali se află pe nedrept în detenţie. Gigi Becali se află în arest pentru 29 de zile, fiind acuzat de lipsire ilegală de libertate.
Comentarii
Eurocampanie cu MTV
un comentariu

Andrei
Si cine prezinta campania pe MTV? MTV-ul nu are VJ acum ca Liviu Stanciu si Ela au plecat. Ei au facut primul forum politic pe MTV si ar fi avut capacitatea de a influenta tinerii pe aceasta tema. Dar poate "pagina 5 din libertatea" poate sa faca fata...
-
Associated Press face o scurtă prezentare a participanţilor favoriţi la Eurovision 2012. Printre aceştia şi trupa Mandinga, a cărei voce feminină este "înfocata" Elena Ionescu. Potrivit jurnaliştilor de la AP, prin melodia pe care o interpretează, Mandinga se vrea a fi exotică, textul piesei fiind scris în spaniolă şi engleză, agenţia... -
Din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, grecii au miliarde de euro ascunşi în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, scrie Reuters. Mai mult, se pare că hoţii îşi vor partea lor din această bogăţie, uşor de transportat şi aproape imposibil de recuperat. Recesiunea din Grecia s-a... -
Un copil în vârstă de cinci ani din judeţul Gorj a murit după ce a fost lovit de o vacă din curtea părinţilor săi, animalul speriindu-se din cauza furtunii, scrie Mediafax. Conform purtătorului de cuvânt al Poliţiei Gorj, subcomisar Daniel Tică, joi noapte băiatul, din localitatea Stăneşti, a ieşit din casă pentru a merge la...
Multimedia
Alte ştiri
- Secetă de 44 de ani pentru Dinamo! » "Cîinii" nu au mai învins Rapidul în finală din 1968
- Sondaj pe Bute-Froch » Andy Murray a lansat o întrebare pe twitter despre meciul dintre român şi englez
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Primul antrenor al lui Bute îi pune echipa la zid: "Tactica i-a fost FATALĂ!"
Felix Păun, primul antrenor al lui Lucian Bute, a vorbit despre înfrîngerea ...
Citește articolul
Lucian Bute: "Cea mai urâtă seară! E o înfrângere dură, dar am un caracter puternic, pot reveni"
La mai mult de două ore după ce fusese învins prin KO de Carl Froch,Lucian ...
Citește articolul
Horoscop zilnic, duminică 27 mai 2012. Vezi ce ţi se va întâmpla
● Dr. Nicoleta Svârlefus, astrolog, trainer spiritual, ...
Citește articolul
Anti-dieta Zen: Mănâncă inteligent!
Aaron Hoopes este creatorul unei anti-diete inspirată din curentul filosofic Zen, care se axează pe ...
Citește articolul
Bute, înfrânt de Froch prin KO în repriza a cincea (VIDEO)
La fix a început şi meciul de box dintre Bute şi Froch. La două fix, asta după ce toată lumea ...
Citește articolul
Kiev este un important centru industrial, stiintific, educational si cultur ... Citeste articolul
Mii de oferte de locuinte sunt prezentate la acest sfârsit de saptam& ... Citeste articolul
Târgul National Imobiliar este cel mai amplu eveniment de acest fel, ... Citeste articolul
Perioada dificila din punct de vedere economic pe care o traversam este una ... Citeste articolul
Alte ştiri
PUBLICITATE
Loading from
Financiar
wall-street.ro
wall-street.ro
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata
Piata auto ramane incerta si nu da semne de revenire, iar cele mai afectate sunt marcile auto de ...
Citește articolul
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele
Daca vrei sa ii faci celui mic o mini vacanta surpriza de 1 iunie, sa pregatesti ceva deosebit ...
Citește articolul
Ce cadou cumperi de 1 iunie? 5 gadget-uri utile pentru cei mici
Pe 1 iunie, China, SUA si inca 30 de state, printre care si Romania, sarbatoresc ziua copilului. ...
Citește articolul





jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

