PNL îl susţine pe Mircea Geoană
Biroul Permanent Central al PNL a decis, în unanimitate, susţinerea preşedintelui PSD, Mircea Geoană, în turul 2 al alegerilor prezidenţiale. Liderul PNL, Crin Antonescu, a precizat că susţinerea va exista în condiţiile în care se va negocia şi semna un acord politic.
Partidul Naţional Liberal vrea o majoritate parlamentară constituită care să conducă un guvern condus de primarul Sibiului, Klaus Iohannis. "Obiectivele propuse pentru viitoarea majoritate guvernamentală sunt scoaterea României din criza politică, economică şi morală", a declarat Crin Antonescu.
Liderul liberal a menţionat că deciziile luate de PNL au la bază constatarea "crizei morale, politice şi sociale" care s-a instalat în România.
El a mai spus că a discutat cu UDMR despre susţinerea unui Guvern Iohannis. Conducerea PNL a adoptat o declaraţie politică în acest sens şi l-a mandatat pe liderul Crin Antonescu să se ocupe de aceste negocieri şi să parafeze o eventuală alianţă politică cu PSD şi UDMR.
Preşedintele PNL a estimat că respectivele înţelegeri ar putea fi încheiate în cursul acestei zile. Antonescu a anunţat că se va implica, personal, în turul doi pentru a promova candidatura social-democratului Mircea Geoană dacă acest acord politic va fi semnat.
Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, va coordona negocierile cu PSD, în timp ce liberalul Relu Fenechiu a fost însărcinat că coordoneze negocierile privind programul de guvernare.

Nu-l putem lasa pe mojicul de Basescu sa continue mascarada lui... La Brasov votam Mircea Geoana!



Stim cu totii cine sint ,cine fac parte din acest partid comunist ,cine au fost si in timpurile lui Ceausescu cu functii mari si au terorizat poporul,asa ca de astia noi nu mai avem nevoe.

-
Associated Press face o scurtă prezentare a participanţilor favoriţi la Eurovision 2012. Printre aceştia şi trupa Mandinga, a cărei voce feminină este "înfocata" Elena Ionescu. Potrivit jurnaliştilor de la AP, prin melodia pe care o interpretează, Mandinga se vrea a fi exotică, textul piesei fiind scris în spaniolă şi engleză, agenţia... -
Din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, grecii au miliarde de euro ascunşi în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, scrie Reuters. Mai mult, se pare că hoţii îşi vor partea lor din această bogăţie, uşor de transportat şi aproape imposibil de recuperat. Recesiunea din Grecia s-a... -
Un copil în vârstă de cinci ani din judeţul Gorj a murit după ce a fost lovit de o vacă din curtea părinţilor săi, animalul speriindu-se din cauza furtunii, scrie Mediafax. Conform purtătorului de cuvânt al Poliţiei Gorj, subcomisar Daniel Tică, joi noapte băiatul, din localitatea Stăneşti, a ieşit din casă pentru a merge la...
- Secetă de 44 de ani pentru Dinamo! » "Cîinii" nu au mai învins Rapidul în finală din 1968
- Sondaj pe Bute-Froch » Andy Murray a lansat o întrebare pe twitter despre meciul dintre român şi englez
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
Kiev este un important centru industrial, stiintific, educational si cultur ... Citeste articolul
Mii de oferte de locuinte sunt prezentate la acest sfârsit de saptam& ... Citeste articolul
Târgul National Imobiliar este cel mai amplu eveniment de acest fel, ... Citeste articolul
Perioada dificila din punct de vedere economic pe care o traversam este una ... Citeste articolul
wall-street.ro





jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

