Arhiva
Sanatatea familiei.
Duminică, 12 februarie 2012
SHOP

AVERTISMENT/Fast-food-ul îngraşă planeta

20 ianuarie 2009
Potrivit OMS, suntem în plină epidemie de obezitate din cauza alimentaţiei dezechilibrate
  

Un articol publicat săptămâna trecută în cunoscutul cotidian francez Le Monde avertizează asupra obezităţii ca problemă de sănătate publică, principalul vinovat fiind lanţurile fast-food.



Potrivit unei anchete din 2006, efectuată de AC Nielsen, pe un eşantion de 14.000 de adulţi din 28 de ţări, 30% dintre asiatici adoptă, cel puţin o dată pe săptămână, stilul fast-food, comparativ cu 33% dintre americani. Recordul este deţinut de Thailanda şi Malaezia cu 46% şi, respectiv, 59%. Evoluţia obezităţii, ridicată la statutul de boală în 1997 de OMS, este alarmantă în special în China: supraponderalitatea afectează aproape un sfert din populaţie.
Fenomenul afectează în special populaţia tânără. Astfel, un studiu recent, realizat pe un grup de 80.000 de tineri care locuiesc în mediul urban, evidenţiază o creştere cu 156% a numărului obezilor, între 1996 şi 2006. De altfel, ministerul chinez al Sănătăţii Publice a confirmat, în noiembrie 2008, că numărul copiilor şi adolescenţilor suferinzi de diabet este într-o permanentă creştere în oraşele chineze.

CALORII ŞI SEDENTARISM
Obezitatea apare când oamenii acumulează calorii peste necesar, mănâncă prea mult şi nu fac mişcare. Extinderea supermarketurilor şi a fast-food-urilor, creşterea consumului de proteine animale, sedentarismul. Acestea sunt principalele cauze ale luării în greutate, valabile în majoritatea ţărilor, indiferent de zona geografică. Obezitatea face ravagii nu numai în Asia, ci şi în America Latină, în Africa, mai ales în zonele cu populaţie care prezintă carenţe nutritive severe, unde impactul diabetului şi hipertensiunii este alarmant, comparativ cu cel înregistrat la populaţiile occidentale. Dar obezitatea este una dintre cele mai grave probleme de sănătate publică ale secolului al XXI-lea şi pentru europeni.

De la începutul anilor ’80, s-a triplat numărul persoanelor afectate de obezitate în numeroase ţări din regiunea europeană a OMS. Şi, din păcate, fenomenul se extinde într-un ritm accelerat, făcând victime mai ales printre copii. Conform OMS pentru Europa, obezitatea este deja la originea a 2%-8% dintre cheltuielile efectuate în domeniul sănătăţii şi a 10% până la 13% dintre decesele consemnate în această zonă geografică.
Taguri asociate:     viaţă sănătoasă
Comentarii
AVERTISMENT/Fast-food-ul îngraşă planeta
niciun comentariu
Esenţial
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Cum afli dacă şcoala la care înveţi/învaţă copilul tău e închisă
Cum afli dacă şcoala la care înveţi/învaţă copilul tău e închisă Inspectorii generali şcolari fac parte din comitetele judeţene pentru situaţii de urgenţă, ... Citește articolul
Ministrul de interne le cere prefecţilor să rămână în birouri 24h/24 şi să se folosească de informaţiile transmise de jurnalişti
Ministrul de interne le cere prefecţilor să rămână în birouri 24h/24 şi să se folosească de informaţiile transmise de jurnalişti Ministrul de Interne, Gabriel Berca le-a atras atenţia prefecţilor, preşedinţilor de CJ, primarilor ... Citește articolul
Care de Foc. Gumpert Apollo S și Noble M600
Care de Foc. Gumpert Apollo S și Noble M600 Gumpert. E numele tipului care a înființat compania, însă, dacă mi se permite o mică licență ... Citește articolul
Șase! Vine Noul BMW M6
Șase! Vine Noul BMW M6 După o rețetă devenită deja clasică, BMW a luat tot ce e mai bun de pe fenomenalul M5 și a dat ... Citește articolul
Un porc pentru Anca Boagiu
Incredibil! Anca Boagiu, fostul repetat titular al portofoliului transporturilor, rămas acum, ... Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
PUBLICITATE
PUBLICITATE
bannerhotelonline.gif
PUBLICITATE