Cancerul ar putea deveni în 2010 ucigaşul numărul unu al planetei, devansând bolile cardiovasculare. Primele şi cele mai multe victime ale acestei boli provin din ţările sărace. Principalele cauze ale exploziei cancerului sunt tabagismul şi excesul de alimente bogate în grăsimi.
În perspectiva lui 2030, anual, în lume, cancerul ar putea face aproximativ 17 milioane de victime, comparativ cu 7,6 milioane înregistrate în 2007, avertizează un grup de experţi americani, bazându-se pe un raport al Centrului Internaţional pentru Cercetarea Cancerului, organism OMS specializat pe această boală. Potrivit acestui raport alarmant, numărul cazurilor de cancer s-a dublat între 1975 şi 2000. Şi ar putea să se dubleze din nou între 2000 şi 2020 şi chiar să se tripleze până în 2030, cu 20 – 26 de milioane de noi cazuri diagnosticate anual, dintre care 13 - 17 milioane de decese.
ŢIGĂRI ŞI GRĂSIMI
Această creştere rapidă a numărului de cazuri reprezintă o
veritabilă provocare pentru sistemele de sănătate, avertizează Peter Boyle,
directorul Centrului Internaţional pentru Cercetarea Cancerului, punând
accentul pe îmbunătăţirea prevenţiei, colectarea datelor şi destigmatizarea
acestei boli. În 2007, în lume, au fost înregistrate 12 milioane de noi cazuri,
dintre care 5,6 milioane provin din ţările în curs de dezvoltare. Din păcate, în
perspectiva anilor 2030, populaţia acestor ţări ar putea creşte cu aproximativ
30%, iar din cauza lipsei mijloacelor le este practic imposibil să
lupte eficient contra cancerului. Printre factorii care provoacă această boală,
pe primul loc se plasează ţigările, iar pe poziţia secundă, alimentele foarte
bogate în grăsimi.
PREVENŢIE
Cele mai alarmante creşteri ale numărului de cazuri sunt înregistrate
în China, Rusia şi India.
În lume, sunt aproximativ 1,3 miliarde de fumători. La ora actuală, la nivel
planetar, tabagismul este principala cauză evitabilă de mortalitate şi de boală.
Cea mai expusă ravagiilor tabagismului este populaţia Indiei.
Astfel, tabagismul declanşează cancerul pulmonar, forma cea mai frecventă şi cu rata cea mai ridicată de mortalitate dintre neoplasme, se subliniază în acest raport.
Cancerul de col uterin, una dintre formele de neoplasm cu şanse mari de a fi prevenit şi tratat în faze incipiente mai ales în Occident, rămâne totuşi prima cauză de mortalitate prin cancer a femeilor din ţările sărace.
De asemenea, creşte cu 5% anual incidenţa cancerului sânului în aceleaşi ţări. Prevenţia este considerată cea mai bună armă contra acestei boli.
În acest sens, se fac câteva recomandări: ajutorarea fumătorilor de a renunţa la acest viciu, vaccinarea contra hepatitei B şi a cancerului de col uterin, examinarea periodică pentru prevenirea cancerului colo-rectal, de col uterin şi al sânului.
-
Galerie Foto Dintre toate cele 18 ţări concurente în prima semifinală Eurovision din Baku Crystall Hall, România a fost singura văduvită de monitorizarea din cască. De ce tocmai cu noi, organizatorii s-au făcut de baftă?! "A fost foarte dificil să cânt fără să aud nimic. Mă bucur că am reuşit să nu vă dezamăgesc şi să cânt... -
În România trăiesc 461 de persoane cu vârsta de 100 de ani sau mai mare decât această etate, iar cel mai bătrân locuitor al ţării este o femeie de 112 ani din Tulcea. Informaţia a fost publicată de Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date din MAI.Din totalul celor care au împlinit... -
Hidrologii au emis o nouă avertizare Cod Portocaliu de inundaţii valabilă începând de miercuri, de la ora 16:00, pentru 13 bazine hidrografice. Informarea completează atenţionarea de Cod Galben publicată anterior şi care, la rândul ei, rămâne în vigoare.Potrivit Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a...
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
- Didier şi Basti » MySport creionează două destine diferite de lider
- Wesley anunţă despărţirea de Vaslui: "Dacă nu cîştig titlul, PLEC!" De ce speră Steaua
Zona Eminescu este una dintre cele mai cautate si tranzactionate portiuni a ... Citeste articolul
Dupa câteva zile de calm pentru cursul valutar, leul s-a depreciat di ... Citeste articolul
Sectorul rezidential din Cehia a fost puternic afectat de criza financiara. ... Citeste articolul
Prima Casa 4 poate fi catalogata astfel: o necesitate pentru clienti, o pro ... Citeste articolul
- Zona Eminescu sau cum se adaptează luxul bugetelor de criză
- Euro atinge maximul ultimelor 21 de luni. BNR îşi recunoaşte puterea limitată în a redresa leul
- Încotro se îndreaptă piaţa imobiliară din Cehia? De patru ani preţurile nu se opresc din picaj
- Prima Casă 4: cel mai bun vânzător de credite, din teama că ar putea fi ultima ediţie
wall-street.ro





jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

