"Bună ziua! Am preluat legătura. Mă aflu în faţa unei secţii de votare din cartierul bucureştean Dristor, unde până diseară la închiderea urnelor ar trebui să voteze peste 1.000 de oameni.
Până la această oră, adică ora 12:00, au votat circa 50. Am întrebat un domn, care se odihneşte la umbra unui copac din curtea şcolii în incinta căreia se află secţia de votare, de ce nu a intrat la vot o dată cu soţia pe care o însoţea. Dânsa a votat. Domnul a refuzat. Ne-a spus că l-a scârbit toată această campanie prin care aproape că era implorat să se ducă la vot şi în care nu a văzut la televizor decât două chipuri din cele 30 şi ceva aflate pe liste. N-am chef să votez. Nu vreau. Nevastă-mea a insistat să meargă înainte de a ajunge în Parcul Titan, că nu ştiu ce târg de meşteşugari ar fi acolo. În sălile de clasă unde se desfăşoară "operaţiunea de votare" (aşa am văzut io la televizor că se spune) e foarte cald. Personalul se plictiseşte. Visează la o plajă, un grătar "o iarbă verde", la umbra unui brad. Alungă muştele cu buletinele de vot neştampilate (încă) şi îşi dezlipesc de spate cămăşile transpirate. Cam asta ar fi situaţia la această secţie de votare unde nu s-a prea întâmplat nimic până la această oră. De când vă relatez, n-a intrat nimeni în incinta şcolii. A, ba da, iată că vine o doamnă cu nepoţelul său. Ba nu, mă iertaţi. Îmi pare rău. S-a răzgândit. A făcut cale întoarsă. Hai, la revedere!"
LINIŞTE ŞI PACE
La Şcoala generală nr. 81, Sector 3, la ora 11:00 a dimineaţii e linişte şi pace. La cele nouă secţii de votare care funcţionează în incinta şcolii mă aşteptam la ceva animaţie. Preşedinţii de secţie îşi mănâncă senvişul de dimineaţă şi se uită cu ochii zgâiţi pe geam, ceilalţi cască de plictiseală. Din peste 1.000 de electori înscrişi pe liste la o secţie, până la ora asta au votat doar 60. Şi şase rătăciţi pe liste speciale.
BATE VĂNT DE DISPERARE/ LA SECŢIA DE VOTARE
E foarte frumos ce am spus acum. N-am să mi-o iert niciodată. Am fost să votez cu ambele mâini şi dac-aş fi avut patru sau chiar cinci mâini, cu toate aş fi votat partidul meu iubit, dar ce spun eu, aş fi votat chiar dacă aş fi fost un miriapod. Pentru că sunt frustrată şi am sufletul mic, mă folosesc de evenimentele electorale ca să-mi exprim opţiunea politică cum ştiu io mai bine: cu puncte-puncte. O am alături de mine pe doamna Ceauşescu (o simplă coincidenţă de nume, nu are nici o legătură cu vestitul dictator şi odioasa lui soţie).
"Bună ziua, doamnă"! "Bună ziua"! "V-aţi exprimat dreptul ăla inalienabil sau cum îi zice?" "Da, mi l-am exprimat." "Aţi acţionat cu responsabilitate?" "Da, am acţionat cu responsabilitate." "L-aţi târât după dumneavoastră şi pe soţul dumneavoastră, ca să pară că sunteţi mulţi?" "Da, l-am târât ce l-am târât şi pe urmă l-am lăsat în stradă, că era greu şi n-am mai putut. Sunt o mână de om." Confirm, e o mână de om. "V-aţi luat buletinul cu dumneavoastră, să nu fiţi nevoită să faceţi două drumuri?" "Ei, Doamne păzeşte, nu sunt chiar aşa de senilă." "Glumeam şi eu." "Şi în restul zilei ce o să mai faceţi?" "Ciorbiţă de găină." "Săru'mâna." "Mulţumesc."
La secţia de votare/ De la şcoala nu-ştiu-care nu e nimeni. Se înregistrează un vot pe oră. Asta e bine. Înseamnă că până diseară or să se strângă vreo 15. Mult succes în continuare/ La secţia de votare! (N-am găsit altă rimă.) (Andreea Tudorică, Carmen Dragomir, Luiza Moldovan)
-
Associated Press face o scurtă prezentare a participanţilor favoriţi la Eurovision 2012. Printre aceştia şi trupa Mandinga, a cărei voce feminină este "înfocata" Elena Ionescu. Potrivit jurnaliştilor de la AP, prin melodia pe care o interpretează, Mandinga se vrea a fi exotică, textul piesei fiind scris în spaniolă şi engleză, agenţia... -
Din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, grecii au miliarde de euro ascunşi în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, scrie Reuters. Mai mult, se pare că hoţii îşi vor partea lor din această bogăţie, uşor de transportat şi aproape imposibil de recuperat. Recesiunea din Grecia s-a... -
Un copil în vârstă de cinci ani din judeţul Gorj a murit după ce a fost lovit de o vacă din curtea părinţilor săi, animalul speriindu-se din cauza furtunii, scrie Mediafax. Conform purtătorului de cuvânt al Poliţiei Gorj, subcomisar Daniel Tică, joi noapte băiatul, din localitatea Stăneşti, a ieşit din casă pentru a merge la...
Multimedia
Alte ştiri
- Secetă de 44 de ani pentru Dinamo! » "Cîinii" nu au mai învins Rapidul în finală din 1968
- Sondaj pe Bute-Froch » Andy Murray a lansat o întrebare pe twitter despre meciul dintre român şi englez
- Regina roşie » Rusia a devenit noua campioană mondială la hochei pe gheaţă
- Cele 7 secrete ale stăpînirii CFR » Cum au cîştigat ardelenii campionatul şi de ce domină de 5 ani fotbalul românesc
Citeşte şi
Până la ora 16:00, doar 14,95% dintre românii cu drept de vot s-au prezentat ieri la urne ... Citeşte articolul
Recomandări Facebook
Ştiri de ultima oră
Victor Ponta si marea criza
Romania este un stat plasat la periferia Uniunii Europene. Chiar daca, strict geografic, se afla in ...
Citește articolul
Condamnaţi de nihilism
Auzim prea des „Toţi cei ce ne-au condus după comunism au fost incapabili sau hoţi, lipsiţi ...
Citește articolul
Boc-PDL insultă Clujul
Boc se vrea din nou primar la Cluj. Mi se pare o imensă obrăznicie. Domnul Boc, personaj sufleteşte ...
Citește articolul
BAJOCORIŢI ÎN ŢARA SUVERANĂ. BĂSESCU DOARME
Încerc o senzaţie în care mânia se amestecă firesc cu sila. Mânie faţă de ...
Citește articolul
COD GALBEN de ploi pentru jumătate de ţară. În est vor cădea şi 50 de litri pe metrul pătrat. Posibil şi grindină
Administraţia Naţionala de Meteorologie a emis un cod galben de ploi pentru 22 de judeţe ale ţării, ...
Citește articolul
PUBLICITATE
Loading from
Financiar
wall-street.ro
wall-street.ro
Top On The Move: Ce manageri si-au schimbat jobul in ultima saptamana
Afla ce manageri si-au schimbat locurile de munca in ultima saptamana.
Citește articolul
10 marci auto de volum care au pierdut cota de piata
Piata auto ramane incerta si nu da semne de revenire, iar cele mai afectate sunt marcile auto de ...
Citește articolul
Calatorie in lumea copiilor: 10 destinatii cu super distractii pentru toate varstele
Daca vrei sa ii faci celui mic o mini vacanta surpriza de 1 iunie, sa pregatesti ceva deosebit ...
Citește articolul




jurnalul.ro pe mobil
jurnalul.ro pe twitter
jurnalul.ro pe facebook
Abonare flux RSS
Abonare Ediţie tipărită

