Jurnalul.ro Sport Columbianul Ivan Ramiro Sosa a câștigat Turul ciclist de la Burgos

Columbianul Ivan Ramiro Sosa a câștigat Turul ciclist de la Burgos

18 Aug 2019   •   14:00
Sursa foto: observator.tv

Rutierul columbian Ivan Ramiro Sosa (Ineos) a câştigat Turul ciclist al provinciei spaniole Burgos, cursă în care rutierul român Eduard Michael Grosu (Delko Marseille Provence) a abandonat în ultima etapă. Campion în Turul Bihorului şi Turul Sibiului în 2018, columbianul a fost urmat în clasamentul final de spaniolul Joven Rodriguez (Euskadi Basque Country), la 31 secunde, şi de ecuadorianul Richard Carapaz (Movistar), câştigătorul Turului Franţei în acest an, la 42 de secunde.

În etapa a cincea, desfăşurată între Santo Domingo de Silos şi Lagunas de Neila, pe 146 km, s-a impus Sosa, cu timpul de 3 h 33 min 53 sec, urmat de portughezul Rui Costa (UAE Team Emirates), la 8 secunde, şi de eritreeanul Amanuel Ghebreigzabhier (Team Dimension Data), la 14 secunde, etc.