Jurnalul.ro Sport Echipa feminină de tenis de masă a României a terminat pe locul 5 turneul olimpic de la Tokyo 2020

02 Aug 2021   •   11:07

Echipa feminină de tenis de masă a României, alcătuită din Bernadette Szocs, Elisabeta Samara și Daniela Dodean Monteiro a evoluat luni dimineață în sferturile de finală ale probei olimpice pe echipe, de la Tokyo 2020 împotriva Hong Kong-ului, fiind învinsă cu 1-3.

Proba pe echipe se desfășoară sub forma a 5 meciuri, din care unul de dublu și 4 de simplu, cu condiția ca fiecare din cele 3 componente să joace minim o partidă, urmând ca prima echipă care ajunge la 3 victorii să câștige confruntarea. Fiecare meci s-a jucat în sistemul cel mai bun din 5 seturi.

În partida de dublu, Elisabeta Samara și Daniela Dodean Monteiro au învins perechea alcătuită din Soo Wai Yam Minnie și Lee Ho Ching (locul 4 mondial), cu 3-2 (11-5, 5-11, 11-7, 6-11, 13-11), după un set decisiv în care Samara și Dodean au salvat 3 mingi de meci, revenind de 3 ori de la 2-6, 6-9 și 8-10 și valorificând prima minge de meci procurată.

Bernadette Szocs (locul 27 mondial) s-a confruntat în cel de al doilea meci cu Doo Hoi Kem (15 mondial), fiind învinsă categoric, în 3 seturi, cu 11-5, 11-5, 11-6, Hong Kong egalând situația la 1-1.

În meciul trei, Elisabeta Samara a pierdut la rândul ei cu 3-0 (11-9, 11-8, 12-10), în fața lui Lee Ho Ching.

A venit rândul Danielei Dodean Monteiro să înfrunte jucătoarea numărul unu a echipei din Honk Kong, Doo Hoi Kem. Aceasta a câștigat categoric primele două seturi, în al treilea Dodean având 3 mingi de set contracarate. În cele din urmă s-a impus Doo, cu 3-0 (11-3, 11-2, 14-12).

Echipa feminină a României a încheiat turneul de la Tokyo 2020, pe locul 5 și amână până la ediția de la Paris 2024 câștigarea unei medalii olimpice, singura care lipsește din palmaresul României în tenisul de masă feminin.