Jurnalul.ro Sport eXtrasport Simona Halep rămâne pe locul 2 mondial. Belinda Bencic a câștigat turneul de la Dubai

23 Feb 2019   •   19:29

Jucătoarea elveţiană de tenis Belinda Bencic, nr. 45 mondial, a câştigat sâmbătă seara turneul WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari, după ce a învins-o în finală, în trei seturi, 6-3, 1-6, 6-2, pe cehoaica Petra Kvitova, locul 4 mondial.

Bencic, 21 de ani, a fost revelaţia turneului, ea eliminând pe parcurs mai multe favorite: Aryna Sabalenka (9 WTA), Simona Halep (2 WTA) şi Elina Svitolina (6 WTA), ucraineanca fiind dublă deţinătoare a titlului.

Este al treilea trofeu al elveţiencei, ea câştigând în 2015 la Eastbourne şi Toronto.