Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1. Concordia Chiajna s-a salvat de la retrogadare

Liga 1. Concordia Chiajna s-a salvat de la retrogadare

24 Mai 2016   •   23:29

Concordia Chiajna și-a asigurat menținerea în Liga I de fotbal, marți seara, după ce a învins-o în deplasare pe Petrolul Ploiești cu scorul 1-0 (1-0), în etapa a 13-a a fazei play-out.

Unicul gol al partidei a fost reușit de Michael Odibe (16), cu capul, în urma unei faze fixe.

Concordia a ratat mai multe ocazii mari de gol, printre care și un penalty, prin ucraineanul Artem Milevski (52), care nu a reușit nici să împingă mingea în plasă după ce portarul Iustin Popescu a respins în primă fază. Tot Milevski a ratat singur cu Popescu în minutul 87. Marius Pena și Christian Obodo au ratat și ei situații mari, în minutul 5.

Petrolul a avut o bară, prin Michele Paolucci (21).

Petrolul, echipă deja retrogradată din Liga I, a disputat ultimul său joc pe teren propriu în acest campionat.

FC Petrolul Ploiești — CS Concordia Chiajna 0-1 (0-1), stadionul ''Ilie Oană'' — Ploiești
A marcat: Michael Odibe (16).
Artem Milevski (Concordia) a ratat un penalty în min. 52 (a apărat Iustin Popescu).
Arbitru: Marius Avram (București); Mircea Mihail Grigoriu (București), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Bogdan Ionuț Anghelinei (Galați)
Observatori: Constantin Ștefan (București) — CCA, Constantin Stătescu (București) — LPF