Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Play-off Liga 1. Astra ținută în șah Universitatea Craiova

Play-off Liga 1. Astra ținută în șah Universitatea Craiova

12 Mar 2017   •   06:44
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Astra Giurgiu a terminat la egalitate cu CS Universitatea Craiova, scor 0-0, sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din prima etapă a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Astra a încheiat astfel seria de opt victorii consecutive în campionat, dar rămâne neînvinsă de nouă etape.

Oaspeţii au fost mai periculoşi în prima repriză, când au ratat prin Andrei Ivan (singur cu portarul Lung jr), Nicuşor Bancu şi Alex Băluţă, Astra având o singură ocazie, prin Filipe Teixeira. Campioana a dominat repriza a doua şi a ratat o situaţie mare prin Takayuki Seto.

În sezonul regulat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, fiecare câştigând pe terenul adversarei.

Echipa din Bănie a obţinut primul său punct în ultimele trei deplasări.

AFC Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova 0-0, stadion "Marin Anastasovici" - Giurgiu
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Eduard Alexandru (Bucureşti) - LPF