Jurnalul.ro Sport Fotbal international Atletico Madrid s-a calificat după 16 penalty-uri în sferturile Ligii Campionilor

16 Mar 2016   •   00:49
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Formaţia Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut la loviturile de departajare, scor 8-7, de echipa olandeză PSV Eindhoven, în manşa retur a optimilor competiţiei.

În tur, Atletico şi PSV au remizat scor 0-0, iar în retur, marţi seară, scorul a fost acelaşi şi după prelungiri.

La loviturile de departajare pentru Atletico au marcat Griezmann, Gabi, Koke, Saul, Torres, Jimenez, Luis şi Juanfran.

Reuşitele formaţiei din Eindhoven au fost semnate de Van Ginkel, Guardado, Propper, Bruma, Moreno, Lestienne, Arias, în timp ce Narsingh a ratat.

În celălalt meci din optimi, Manchester City s-a calificat în sferturi, după ce a remizat cu Dinamo Kiev, scor 0-0. În tur, în deplasare, City s-a impus, scor 3-1. Meciul de la Manchester a fost  arbitrat de Ovidiu Haţegan.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor s-au mai calificat echipele Benfica Lisabona, Paris Saint-Germain, Real Madrid şi VfL Wolfsburg.

Întâlnirile FC Barcelona - Arsenal Londra (în tur 2-0) şi Bayern Munchen - Juventus Torino (în tur 2-2) sunt programate miercuri.