Jurnalul.ro Sport Fotbal international Campionatul Italiei - Cristiano Ronaldo, la cel de-al 600-lea său gol la nivel de club

28 Apr 2019   •   20:00

Echipele Internazionale Milano şi Juventus Torino au terminat la egalitate, 1-1, în derby-ul etapei a 34-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputat sâmbătă seara pe stadionul San Siro din Milano.

Inter a deschis scorul rapid, în minutul 7, prin belgianul Radja Nainggolan, Juve restabilind egalitatea în repriza secundă, prin starul portughez Cristiano Ronaldo, aflat la cel de-al 600-lea gol din cariera sa la nivel de club şi al 20-lea în actuala ediţie din Serie A.

Juve şi-a asigurat încă de săptămâna trecută cel de-al optulea său titlu consecutiv de campioană a Italiei, având un avans de 21 puncte faţă de ocupanta locului secund SSC Napoli. Inter ocupă poziţia a treia, la 26 de puncte distanţă de torinezi.

Într-o altă partidă programată sâmbătă, AS Roma, aflată în cursa pentru calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, a dispus pe teren propriu, cu 3-0, de Cagliari, graţie reuşitelor lui Fazio (5), Pastore (8) şi Kolarov (86).

Rezultate:
Sâmbătă
Bologna - Empoli 3-1
Au marcat: Soriano (51), Orsolini (82), Sansone (90+5), respectiv Pajac (17).

AS Roma - Cagliari 3-0
Au marcat: Fazio (5), Pastore (8), Kolarov (86).

Inter Milano - Juventus Torino 1-1
Au marcat: Nainggolan (7), respectiv Cristiano Ronaldo (62).

Duminică au loc meciurile Frosinone - Napoli, Chievo Verona - Parma, SPAL Ferrara - Genoa, Sampdoria Genova - Lazio Roma şi Torino FC - AC Milan, în timp ce luni se dispută partidele Atalanta Bergamo - Udinese şi Fiorentina - Sassuolo.

Clasament: 1. Juventus, 88 puncte (campioană), 2. Napoli, 67 puncte (33 jocuri), 3. Inter Milano, 62 puncte, AS Roma 58 puncte, 5 AC Milan, 56 puncte (33 jocuri), etc.