Jurnalul.ro Sport Fotbal international „Dracii roșii” sunt din nou în finala UEFA Europa League

„Dracii roșii” sunt din nou în finala UEFA Europa League

07 Mai 2021   •   07:56

Manchester United s-a calificat joi seara în finala UEFA Europa League, ce se va juca pe Stadionul Miejski, din Gdańsk, Polonia. „Dracii roșii” au trecut în dublă manșă de AS Roma, după 6-2 la Manchester și 2-3 la Roma.

După ce în tur, Manchester United câștigase cu un categoric 6-2, partida retur de pe Olimpico s-a jucat aproape cu garda jos.

Englezii au deschis scorul prin „El Matador” Cavani, în minutul 39.

AS Roma a preluat conducerea în repriza secundă, cu golurile lui Dzeko (min. 57) și Cristante (min. 60).

Gazdele au ratat câteva ocazii majore de a se desprinde la 3-1, însă portarul Spaniol De Gea și-a salvat echipa.

Cavani a făcut dubla în minutul 68, ajungând la 54 de reușite în cupele europene.

Zalewski a închis tabela, în minutul 83, cu un gol marcat la debutul său în prima echipă a Romei, aducând o victorie de palmares pentru italieni.

Finala UEFA Europa League se va juca pe 26 mai, pe Stadionul Miejski, din Gdańsk, Polonia. Autoritățile locale au anunțat că vor permite accesul la meci a 9.500 de spectatori.

Manchester United va întâlni în finală pe Villarreal, care s-a calificat în dauna celor de la Arsenal Londra.