Jurnalul.ro Sport Fotbal international Final nebun în Anglia U21 - Franța U21. Meciul a fost decis de un autogol în ultimul minut al prelungirilor

19 Iun 2019   •   07:31
Sursa foto: Ohmega1982/Getty Images/iStockphoto

Selecţionata Franţei a învins dramatic echipa Angliei cu scorul de 2-1 (0-0), marţi seara, la Cesena, într-un meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino, în care se află şi România.

Anglia a deschis scorul prin Phil Foden (54), după o acţiune personală, dar francezii au reuşit să întoarcă scorul în ultimele minute, prin golul lui Jonathan Ikone (89) şi autogolul lui Aaron Wan-Bissaka (90+5).

Francezii au dominat categoric jocul şi au ratat multe ocazii de gol, printre care şi două penalty-uri, prin Moussa Dembele (25) şi Houssem Aouar (66), însă succesul lor a fost facilitat de faptul că englezii au rămas în zece oameni din min. 62, când a fost eliminat Hamza Choudhury, pentru intrare brutală la Bamba în urma căreia a fost dictat penalty.

Au evoluat echipele:
Anglia: Dean Henderson - Aaron Wan-Bissaka, Fikayo Tomori, Jake Clarke-Salter (căpitan), Jay Dasilva - James Maddison, Hamza Choudhury, Phil Foden - Ryan Sessegnon (Tammy Abraham, 75), Dominic Solanke (Mason Mount, 71), Demarai Gray (Dominic Calvert-Lewin, 75). Selecţioner: Aidy Boothroyd.
Franţa: Paul Bernardoni - Colin Dagba, Ibrahima Konaté, Dayot Upamecano, Fode Ballo-Toure - Jeff Reine-Adélaide, Lucas Tousart (căpitan; Jean-Philippe Mateta, 72), Houssem Aouar (Marcus Thuram, 82), Jonathan Ikone - Moussa Dembele, Jonathan Bamba (Olivier Ntcham, 66). Selecţioner: Sylvain Ripoll.

Meciul a fost arbitrat de sârbul Srdjan Jovanovic, al patrulea oficial fiind românul Istvan Kovacs.

În prima partidă a grupei, România a învins Croaţia cu scorul de 4-1.

În următoarea etapă, pe 21 iunie, vor avea loc meciurile Anglia - România (Dino Manuzzi - Cesena, 19:30) şi Franţa - Croaţia (San Marino Stadium - Serravalle, 22:00).

În semifinale se califică echipele câştigătoare ale celor trei grupe şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde. Primele patru clasate se califică la JO 2020. Dacă printre acestea se află Anglia, va exista un baraj pentru JO de la Tokyo între celelalte două echipe clasate pe locul secund în grupe.