Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Juventus, învinsă de Atletico Madrid cu 2-0 în optimi

Liga Campionilor: Juventus, învinsă de Atletico Madrid cu 2-0 în optimi

21 Feb 2019   •   08:17

Juventus Torino a fost învinsă în deplasare de Atletico Madrid cu scorul de 2-0, miercuri, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Atletico s-a impus prin golurile marcate de doi fundaşi în ultimul sfert de oră al meciului, Jose Gimenez (78) şi Diego Godin (83).

Madrilenii au mai ratat ocazii prin Diego Costa şi Griezmann. Antrenorul Diego Simeone nu va putea conta în retur pe Thomas Partey şi pe Diego Costa, ambii suspendaţi.

Atletico a avut un gol anulat în urma arbitrajului video (VAR), la scorul de 0-0. De asemenea, madrilenii au primit un penalty, dar ulterior arbitrul a revenit asupra deciziei în urma consultării reluărilor video.

În alt meci, Manchester City a dispus de Schalke 04 cu scorul de 3-2, la Gelsenkirchen. Sergio Aguero (18) a deschis scorul pentru campioana Angliei, dar la pauză gazdele conduceau cu 2-1, graţie golurilor marcate de Nabil Bentaleb (38, 45), ambele din penalty. City a tranşat soarta partidei în ultimele minute, în urma golurilor semnate de Leroy Sane (85), din lovitură liberă, şi Raheem Sterling (90). De remarcat că golul victoriei a fost marcat din pasa portarului Ederson.

Echipa antrenată de Pep Guardiola a reuşit această victorie în ciuda faptului că a jucat din min. 68 în inferioritate numerică, fundaşul argentinian Nicolas Otamendi fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

Fernandinho va rata meciul revanşă, programat în data de 12 martie, la Manchester.

Atletico Madrid - Juventus Torino 2-0 (0-0)
Au marcat: Gimenez (78), Godin (83).
Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin (căpitan), Filipe Luis - Partey (Lemar, 61), Saul Niguez, Koke (Correa, 67), Rodri - Griezmann, Diego Costa (Alvaro Morata, 58). Antrenor: Diego Simeone.
Juventus: Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Chiellini (căpitan), Alex Sandro - Bentancur, Pjanic (Emre Can, 72), Matuidi (Cancelo, 84) - Dybala (Bernardeschi, 80), Mandzukic, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Schalke 04 - Manchester City 2-3 (2-1)
Au marcat: Bentaleb (38 - penalty, 45 - penalty), respectiv Aguero (18), L. Sane (85), Sterling (90).
Schalke 04: Faehrmann (căpitan) - D. Caligiuri, S. Sane, Bruma, Nastasic, Oczipka - McKennie (Skrzybski, 77), Serdar, Mendyl (G. Burgstaller, 65) - Bentaleb, Uth (Harit, 87). Antrenor: Domenico Tedesco.
Manchester City: Ederson - Walker, Fernandinho, Otamendi, Laporte - De Bruyne (Zincenko, 87), Gundogan, D. Silva (căpitan; Kompany, 70) - B. Silva, Aguero (L. Sane, 78), Sterling. Antrenor: Josep Guardiola.
Arbitru: Carlos del Cerro Grande (Spania).