Jurnalul.ro Sport Fotbal international Manchester United întoarce rezultatul la Paris și o elimină pe PSG din Liga Campionilor

07 Mar 2019   •   07:00

Manchester United s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o în deplasare pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-1, în manşa secundă a optimilor de finală.

United, care fusese întrecută pe ''Old Trafford'' cu 2-0, a obţinut calificarea după un penalty transformat de Marcus Rashford în min. 90+4, lovitura de pedeapsă fiind acordată pentru henţ la Presnel Kimpembe, după intervenţia arbitrajului video.

''Diavolii roşii'' au deschis scorul rapid pe Parc des Princes, prin belgianul Romelu Lukaku (2), PSG a egalat prin Juan Bernat (12), dar acelaşi Lukaku a adus în avantaj echipa antrenată de Ole Gunnar Solskjaer (30). Ambele goluri ale belgianului au venit după erori ale parizienilor, comise de Thilo Kehrer, respectiv Gianluigi Buffon.

PSG a suferit un nou dezastru, o nouă ''remontada'', notează AFP, amintind că pe 8 martie 2017 parizienii erau surclasaţi cu 6-1 de Barcelona în optimile Champions League, după o victorie cu 4-0 în tur. PSG nu a depăşit până acum sferturile de finală ale competiţiei.

Pentru prima oară o echipă s-a calificat mai departe după ce a pierdut primul meci cu 0-2 acasă.

Au evoluat echipele:
PSG: Buffon - Kehrer (Paredes, 70), Kimpembe, Thiago Silva (căpitan), Bernat - Dani Alves (Cavani, 90+5), Marquinhos, Draxler (Meunier, 70), Verratti, Di Maria - Kylian Mbappe. Antrenor: Thomas Tuchel.
Manchester United: De Gea - Lindeloef, Bailly (Dalot, 36), Smalling, Shaw - As. Young (căpitan; Greenwood, 87), McTominay, Andreas Pereira (Chong, 80), Fred - Rashford, Lukaku. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

Arbitru: Damir Skomina (Slovenia).
Cartonaşe galbene: Di Maria (34), Paredes (75), Shaw (90+9).