Jurnalul.ro Sport Fotbal international România obține prima victorie în turneul de fotbal de la Tokyo 2020

România obține prima victorie în turneul de fotbal de la Tokyo 2020

22 Iul 2021   •   16:05

Echipa olimpică de fotbal a Românieia reușit, joi, să obțină o primă victorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo, învingând în primul meci al fazei grupelor reprezentativa similară a Hondurasului, cu scorul de 1-0, după un autogol marcat pe finalul primei reprize.

S-a jucat pe contre în primele 10 minute, cu câte două ocazii la fiecare poartă.

Cea mai mare ocazie a fotbaliștilor din Honduras s-a petrecut în minutul 39, când intervenția lui Ghiță a scăpat România de un gol ca și făcut, după ce Benguche a driblat tot, inclusiv pe Aioani, fiind oprit înainte de a șuta.

România a deschis scorul în primul minut suplimentar de joc, printr-un autogol. Ciobanu a executat un corner, la capătul căruia fundașul hondurian Elvin Oliva a respins cu capul în proprie poartă.

Repriza a doua nu a înregistrat faze de poartă cu adevărat potențial de gol, șuturile ce au prins cadrul porții, de fiecare parte, fiind ușor reținute de goalkeeperi.

La 57 de ani de la ultima prezență la un turneu olimpic, România revine cu o victorie la limită, cu 1-0, chiar dacă neconcludentă, în condițiile în care statistic, hondurienii au avut mai multe ocazii de poartă.

România joacă al doilea meci la Jocurile Olimpice duminică, în compania Coreei de Sud.

Echipe de start:

România: Aioani - Ghiță, Marin, Pașcanu - Rațiu (Grigore 75), Ciobanu (Băluță 68), Dulca, Ștefan (Boboc 46) - Dobre, Ganea (Sîntean 68), Gheorghe (Sefer 55)
Rezerve neutilizate: Popa, Băluță, Florescu

Honduras: Guity - Casildo, Maldonado, Garcia, Decas - Pineda, Alvarez, Rivas, Rodriguez - Martinez, Benguche