Jurnalul.ro Sport Fotbal international Rusia - România 1-0, în meci amical. Gol marcat din ofsaid

Rusia - România 1-0, în meci amical. Gol marcat din ofsaid

15 Noi 2016   •   21:13
Sursa foto: captura Dolce Sport

Naționala de fotbal a Rusiei a învins echipa României cu scorul de 1-0 (0-0), marți seara, pe Ahmat Arena din Groznîi, într-un meci amical.

Gazda Cupei Mondiale din 2018 s-a impus printr-un gol marcat în prelungirile partidei de Magomed Ozdoev (90+3), dintr-o evidentă poziție de ofsaid.

Arbitrajul belarusului Kulbakov a fost unul părtinitor, iertând jucătorii ruși de mai multe cartonașe galbene și neacordând un penalty tricolorilor, la un fault clar comis asupra lui Florin Andone.

Rusia, care venea după eșecuri cu Costa Rica (3-4, acasă, în octombrie) și cu Qatar (1-2, joi, la Doha), a dominat clar primul sfert de oră, dar nu și-a creat decât o ocazie clară, un șut al lui Samedov din unghi, scos de Pantilimon (14).

Gazdele au mai avut o oportunitate notabilă (18), însă Semionov a reluat pe lângă poartă după o intervenție ratată a lui Pantilimon.

România a beneficiat de o ocazie rarisimă (28), ratată de Rotariu, la centrarea lui Andone. Același Rotariu a avut un șut deviat în corner (35).

Ultima fază periculoasă înainte de pauză a fost o lovitură liberă executată de Samedov (43), de la 25 de metri, puțin pe lângă poartă.

În repriza secundă, Săpunaru a avut o intervenție salvatoare în propriul careu (53), apoi Glușakov (59) a trimis alături de poartă de la distanță. Kokorin (65) nu a reușit să-l învingă pe Pantelimon în situație de unu la unu, după o preluare greșită.

În min. 71, după un fault evident la Andone, tricolorii au protestat in corpore, dar nu s-a acordat lovitura de pedeapsă cuvenită, iar Prepeliță a primit cartonaș galben.

Finalul a aparținut echipei Rusiei, care a expediat un șut prin Glușakov (72), prins de portar, apoi Poloz (80) a tras pe lângă, din poziție foarte bună.

Răzvan Marin a trimis și el un voleu (82), dar balonul s-a dus alături de țintă.

În prelungiri, când puțină lume se mai aștepta, la o fază de atac a rușilor, tratată cu superficialitate de jucătorii noștri, Poloz a tras spre poartă, mingea a ajuns la Ozdoev, venit din ofsaid, iar acesta a trimis balonul în plasă (90+3). Nesincronizarea apărării noastre s-a datorat și schimbărilor efectuate de selecționerul Daum, care le-a oferit șansa debutului tinerilor Bogdan Țîru și Dragoș Nedelcu.

România încheie ''dubla'' din noiembrie cu un bilanț catastrofal, 0-3 cu Polonia la București, în preliminariile CM 2018, și 0-1 cu Rusia, în meci amical.

Următorul joc al tricolorilor va avea loc pe 26 martie, acasă, cu Danemarca, în preliminariile Cupei Mondiale.

Rusia — România 1-0 (0-0)
A marcat: Magomed Ozdoev (90+3).
Groznîi, Ahmat Arena: 30.000 spectatori
meci amical

Au evoluat echipele
Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) — 4. Andrei Semionov, 14. Ilia Kutepov, 13. Fedor Kudriașov (25. Ivan Novoselțev, 84) — 19. Aleksandr Samedov, 22. Pavel Moghileveț (21. Aleksandr Ierohin, 69), 11. Roman Zobnin, 8. Denis Glușakov, 18. Iuri Jirkov (27. Magomed Ozdoev, 46) — 15. Aleksei Miranciuk (7. Dmitri Poloz, 61) — 9. Aleksandr Kokorin. Antrenor: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Aleksandr Belenov, 16. Stanislav Krițiuk — 3. Roman Șișkin, 5. Viktor Vasin, 6. Gheorghi Djikia, 10. Iuri Gazinski, 20. Kiril Pancenko, 23. Dmitri Kombarov.
România: 1. Costel Pantilimon — 20. Gabriel Enache, 22. Cristian Săpunaru, 21. Dragoș Grigore (căpitan; 6. Bogdan Țîru, 90+1), 14. Iasmin Latovlevici (3. Steliano Filip, 66) — 18. Andrei Prepeliță, 15. Răzvan Marin — 11. Dorin Rotariu, 19. Bogdan Stancu (4. Dragoș Nedelcu, 90+2), 7. Gheorghe Grozav (8. Adrian Popa, 83) — 9. Florin Andone. Selecționer: Christoph Daum.
Rezerve neutilizate: 12. Valentin Cojocaru, 16. Silviu Lung jr — 13. Alin Toșca, 17. Eric Bicfalvi.

Arbitru: Aleksei Kulbakov; arbitri asistenți: Dmitri Juk, Oleg Maslianko (toți din Belarus)
Cartonașe galbene: Prepeliță (71).