Jurnalul.ro Sport Fotbal international Sebastien Haller cu 4 goluri și Christopher Nkunku cu 3, performerii serii în Liga Campionilor

16 Sep 2021   •   08:20

Prima etapă a Ligii Campionilor la fotbal s-a încheiat miercuri seara cu două performanțe remarcabile. Sebastien Haller (ajax Amsterdam) a marcat 4 goluri la debutul său în competiție, în timp ce Christopher Nkunku (RB Leipzig) a reușit hat-trick-ul.

PSG a debutat cu un egal chinuit, în deplasare la FC Bruges. Messi & Co au dominat doar la posesie, gazdele având mai multe ocazii de gol și mai multe șuturi pe spațiul porții. Argentinianul a șutat în bară, în minutul 29.

Mancester City s-a impus la scor de tenis (6-3), toate cele 3 reușite ale oaspeților fiind semnate de francezul Christopher Nkunku (23 ani), care anterior marcase un singur gol în 16 apariții în Liga Campionilor. Englezii au ajuns la cea de a 50-a victorie în competiție, din 91 de meciuri, fiin echipa engleză care a atins cel mai rapid această bornă.

Liverpool - AC Milan s-a terminat 3-2, după ce italienii au avut avantaj la pauză. Salah a ratat un penalty, dar apoi s-a revanșat.

Sporting Lisabona – Ajax e meciul care a dat golgheterul etapei în UEFA Champions League, ivorianul Sebastien Haller marcând 4 goluri, câte două în fiecare repriză.

În cea mai echilibrată confruntare a serii, dintre Inter Milano și Real Madrid, Rodrygo a adus victoria oaspeților în minutul 89.

Rezultatele zilei de miercuri în Liga Campionilor.

Grupa A

FC Bruges - Paris Saint-Germain 1-1 (1-1)
Au marcat: Vanaken (27)/Herrera (15)

Manchester City - RB Leipzig 6-3 (3-1)
Au marcat: Ake (16), Mukiele (28, autogol), Mahrez (45+2), Grealish (56), Cancelo (75), Gabriel Jesus (86)/Nkunku (42, 51, 74)
Angelino (RB Leipzig) a primit cartonaș roșu în minutul 79.

Grupa B

Atletico Madrid - FC Porto 0-0 (0-0)
Mbemba (Porto) a primi cartonașul roșu în minutul 90+5

Liverpool - AC Milan 3-2 (1-2)
Au marcat: Tomori (9, autogol), Salah (49), Henderson (69)/ Rebic (42), Diaz (44)
În minutul 14, Salah a ratat un penalty.