Jurnalul.ro Sport Fotbal international Universitatea Craiova a fost învinsă de Viktoria Plzen, în meci amical

Universitatea Craiova a fost învinsă de Viktoria Plzen, în meci amical

28 Iun 2019   •   15:53

Echipa de fotbal Universitatea Craiova a fost învinsă de vicecampioana Cehiei, Viktoria Plzen, cu scorul de 3-1, într-un meci de pregătire disputat în stagiul din Austria.

Mihai Roman II a marcat unicul gol al echipei din Bănie (68), din centrarea lui Bogdan Vătăjelu. Pe SV Westendorf Arena, golurile echipei cehe au fost reuşite de Reznik (min. 7), Kopic (min. 20) şi Chory (min. 74), potrivit site-ului clubului craiovean.

Universitatea Craiova a început cu Pigliacelli - Martic, Acka, Kelic, Bancu (căpitan) - Constantin, Mateiu, Qaka - Bărbuţ, Fortes, Baiaram. În repriza a doua au evoluat Pigliacelli (L. Popescu, 60) - Martic (Vlădoiu, 60), Acka (Hreniuc, 60), Tiago Ferreira, Bancu (Briceag, 60) - A. Ivanov, Mateiu (I Şerban, 60) - Bîrzan, 23. Constantin (I. Popescu, 60), Vătăjelu - M. Roman.

FC Viktoria Plzen: Kozacik - Hlousek, Reznik, Brabec, Pernica - Kayamba, Kopic, Hrosovsky, Kalvach, Cermak - 15. Krmencik. În repriza a doua au evoluat: Svacek - Havel, Hejda, Hubnik, Limbersky - Mihalik, Janosek, Herc, Kovarik - Chory, Beauguel.

Următorul adversar al Universităţii va fi campioana Ungariei, Ferencvarosi TC, pe data de 1 iulie.