Jurnalul.ro Sport Irina Bara a părăsit turneul de la Roland Garros învinsă în primul tur

Irina Bara a părăsit turneul de la Roland Garros învinsă în primul tur

01 Iun 2021   •   14:30

Irina Bara (122 WTA) a fost învinsă marți de australianca Astra Sharma (124 WTA), în primul tur de pe tabloul principal al probei de tenis feminin de la Grand Slam-ul de la Paris, cu scorul de 7-6 (5), 6-4, după o oră și 26 de minute de joc.

În primul set, cele două sportive și-au valorificat serviciul până la scorul de 5-5, când Sharma a reușit primul break al meciului. Bara a ripostat și a făcut imediat rebreak, ducând setul la tiebreak. Australianca s-a impus chiar pe final, după ce s-a mers cap la cap până la 5-5.

Sharma a fost mai precisă în lovituri în setul secund și, de la 2-2, a câștigat 4 game-uri consecutive, impunându-se în două seturi, 7-6, 6-2.

Pentru prezența în primul tur la Roland Garros, Bara va fi recompensată cu 60.000 euro și 10 puncte WTA.

Pe tabloul principal de simplu feminin au rămas în cursă, din partea României, Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea, în turul doi, și Ana Bogdan, care a trecut direct în turul 3, după retragerea japonezei Naomi Osaka.