Jurnalul.ro Sport Kriszta Tunde Incze, învinsă în sferturile de finală în turneul olimpic de lupte feminine

03 Aug 2021   •   09:20

Kriszta Tunde Incze a fost învinsă marți dimineața, în sferturile de finală ale categoriei 62 kg, din cadrul turneul olimpic de lupte feminine, de la Tokyo, de Aisuluu Tynybekova (28 ani) din Kyrgyzstan, campioana mondială din 2019 și favorita principală a categoriei.

Aflată la prima experiență la Jocurile Olimpice, Kriszta Incze (25 ani) a furnizat un rezultat surprinzător în primul tur, când a învins-o pe Marianna Sastin, o sportivă mult mai experimentată, în vârstă de 38 de ani, fostă campioană și vicecampioană mondială, aflată la a patra ediție a Jocurilor Olimpice.

În sferturile de finală, Kriszta Tunde Incze, a luptat curajos împotriva campioanei mondiale Aisuluu Tynybekova, care s-a impus înainte de limită, reușind un tuș, când mai erau aproximativ 2 minute de luptă.

Kriszta Incze mai are șansa de a evolua în recalificări, pentru o eventuală medalie de bronz, dacă Tynybekova reușește să ajungă în finală.