Jurnalul.ro Sport Quan Hongchan, medalie de aur la sărituri de la platforma de 10 m, la doar 14 ani, cu trei note de 10

05 Aug 2021   •   11:41

La doar 14 ani, sportiva chineză Quan Hongchan a câștigat finala feminină de sărituri în apă de la platforma de 10 m, în cea de a 13-a zi a Jocurilor Olimpice de la Tokyo 2020, la Tokyo Aquatics Centre.

Săritoarea din China i-a uimit pe arbitrii cu sărituri perfecte, pentru care aceștia i-au acordat de trei ori nota 10, tânăra săritoare câștigând medalia de aur. Compatrioata ei, Chen Yuxi, a câștigat argintul, iar australianca Melissa Wu a luat bronzul.

Într-o competiție de sărituri destinată seniorilor, Quan Hongchan a încheiat finala de la platforma de 10 metri feminin cu punctajul de 466,20, având inclusiv trei note de 10.

Coechipiera Chen Yuxi a câștigat argintul, la peste 40 de puncte în spate, cu 425,40, iar Melissa Wu din Australia a fost a treia, la aproape 100 de puncte în urma câștigătoarei, cu 371,40.

Quan, care a câștigat campionatele naționale din 2020 la doar 13 ani, a executat două sărituri pe care arbitrii le-au notat în unanimitate cu 10. O a treia săritură a primit meda 10 după ce notele a doi arbitrii, cea mai mare și cea mai mică, au fost eliminate, cea mai mică fiind și singura de 9,5.

O performanță spectaculoasă din partea unei tinere săritoare care a apărut recent pe scena probei, dar care acum va rămâne cu siguranță în istoria Jocurilor Olimpice.