Jurnalul.ro Sport Sorana Cîrstea a fost învinsă în finala turneului de tenis de la Strasbourg

Sorana Cîrstea a fost învinsă în finala turneului de tenis de la Strasbourg

29 Mai 2021   •   20:28

Sorana Cîrstea (61 WTA) a fost învinsă sâmbătă în finala turneului de tenis feminin WTA 250 de la Strasbourg de sportiva cehă Barbora Krejcikova (38 WTA), cu 3-6, 3-6. Cîrstea va urca de luni pe locul 53 în clasamentul mondial.

Sorana Cîrstea a jucat a doua finală anul acesta, după cea câștigată la Istanbul, în luna aprilie.

Sportiva din România a început foarte slab meciul, fiind condusă cu 0-4 și 1-5. A reușit să revină apoi, cu un rebreak, insuficient însă pentru câștigarea primului set.

Setul doi a început cu Cîrstea realizând un break, pe care nu l-a confirmat pe propriu serviciu, fiind egalată. Românca a pierdut apoi alte două game-uri pe propriul serviciu, Krejcikova câștigând în final cu 3-6, 3-6, după o oră și 41 de minute.

Pentru Barbora Krejcikova aceasta a fost cea de a doua finală a anului și totodată primul titlu al carierei obținut într-un turneu din circuitul WTA.

Pentru prezența în finală Cîrstea va primi 13.224 de euro şi 180 puncte WTA. În timp ce Barbora Krejcikova va fi recompensată cu 23.548 de euro şi 280 de puncte WTA.

Prezența în finală o va duce pe Cîrstea, începând de luni, pe locul 53 în clasamentul mondial.