Jurnalul.ro Sport Sorana Cîrstea, învinsă de Jasmine Paolini în sferturi la Portoroz (WTA)

Sorana Cîrstea, învinsă de Jasmine Paolini în sferturi la Portoroz (WTA)

17 Sep 2021   •   20:30

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini cu 6-4, 4-6, 6-1, vineri, în sferturile turneului WTA de la Portoroz (Slovenia), dotat cu premii totale de 189.708 euro.

Cîrstea (31 ani, 40 WTA), a patra favorită, s-a înclinat după circa două ore de joc (2 h 06 min).

Românca a făcut un meci ciudat, fiind condusă în fiecare set cu 3-0 de adversara sa. În primul act, Cîrstea a reuşit să revină, a egalat, 3-3, au urmat trei ghemuri ''albe'', iar Paolini (26 ani, 87 WTA) a reuşit un nou break, câştigând setul cu 6-4. În setul al doilea, după 0-3 şi 3-3, Cîrstea a fost cea care s-a impus pe finalul setului (6-4), după ce a reuşit un break la 4-4. În decisiv, Paolini a avut 3-0, Cîrstea a luat un ghem, dar italianca a reuşit să lege apoi alte trei ghemuri, câştigând cu 6-1.

Cîrstea, care a comis multe erori neforţate, va primi un cec de 4.677 de euro şi 60 de puncte WTA.