Jurnalul.ro Sport Ciclism: Alexander Aranburu a câștigat etapa a IV-a a Turului Burgos. Eduard Grosu s-a clasat pe locul 61

17 Aug 2019   •   12:15
Ciclism: Alexander Aranburu a câștigat  etapa a IV-a a Turului Burgos. Eduard Grosu s-a clasat pe locul 61

Rutierul spaniol Alexander Aranburu (Caja Rural - Seguros RGA) a câştigat etapa a patra a Turului ciclist al provinciei spaniole Burgos, desfăşurată între Atapuerca şi Ciudad Romana de Clunia, pe 174 km. Acesta a fost cronometrat cu timpul de 04 h 07 min 55 sec, fiind urmat, cu acelaşi timp, de belarusul Aleksandr Riabuşenko (UAE Team Emirates) şi de portughezul Rui Costa (UAE Team Emirates).

Românul Eduard Michael Grosu (Delko Marseille Provence) s-a clasat pe locul 61, la 01 min 25 sec de ânvingător.

În clasamentul general, pe primul loc se află columbianul Ivan Ramiro Sosa (Ineos), campion în Turul Bihorului şi Turul Sibiului în 2018, urmat la 17 secunde de spaniolul Joven Rodriguez (Euskadi Basque Country), la 24 de secunde de alt spaniol, Antonio Pedrero (Movistar) şi la 28 de secunde de ecuadorianul Richard Carapaz (Movistar), câştigătorul Turului Franţei din acest an. Eduard Grosu ocupă locul 100, la 26 min 08 sec de lider.

Cursa se încheie astăzi, cu etapa a cincea, între Santo Domingo de Silos şi Lagunas de Neila, pe 146 km.