Jurnalul.ro Sport Sporturi Bianca Andreescu a trecut de primul tur la Eastbourne

Bianca Andreescu a trecut de primul tur la Eastbourne

23 Iun 2021   •   09:53

Tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu a învins-o pe americanca Christina McHale în primul tur al turneului WTA 500 de la Eastbourne, Marea Britanie, dotat cu premii totale de 565.530 de dolari. Andreescu a câștigat  cu 6-4, 2-6, 6-3.

Cap de serie nr. 3, canadianca s-a impus după 2 ore şi 9 minute și a obţinut prima sa victorie pe iarbă într-un meci de pe tabloul principal al unui turneu din circuitul profesionist.

Ea urmează să joace în turul doi cu estoniana Anett Kontaveit, care a învins-o în trei seturi 6-4, 3-6, 6-3, de rusoaica Svetlana Kuzneţova.

Ucraineanca Elina Svitolina, favorita nr. 2, a dispus cu 4-6, 6-1, 7-6 (7/1) de spaniola Paul Badosa. Aceasta o va întâlni optimile de finală pe kazaha Elena Rîbakina, învingătoare cu 6-2, 6-7 (5/7), 6-4 în faţa britanicei Harriet Dart.

Favorita nr. 1 a turneului este belarusa Arina Sabalenka, care a trecut de americanca Bernarda Pera. Ea este nr. 4 WTA şi finalistă la Eastbourne în 2018.