Jurnalul.ro Sport Sporturi Cine va fi adversara Simonei Halep în turul al doilea de la Roland Garros

Cine va fi adversara Simonei Halep în turul al doilea de la Roland Garros

27 Sep 2020   •   21:40

Simona Halep va întâlni o altă româncă în turul al doilea al turneului de la Roland Garros. Irina Begu a învins-o pe elveţianca Jil Teichmann cu 6-4, 4-6, 6-3.

Begu are 30 ani, se află pe locul 72 WTA, și a trecut de Teichmann ,23 ani, 54 WTA, după două ore şi 30 de minute.

În primul set, românca a condus cu 4-1, după ce a pierdut primul ghem, dar a fost egalată, 4-4. A făcut apoi un nou break și a încheiat setul cu 6-4. Teichmann a început mai bine actul secund şi a avut 3-0, a fost egalată, 3-3, dar a reuşit să se desprindă din nou, la 5-3, încheind cu 6-4. În decisiv, elveţianca a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar Begu a câştigat ultimele patru ghemuri ale întâlnirii 6-3.
La mingile direct câştigătoare, Begu a avut superioritate, 32-21, iar Teichmann a făcut mai multe erori neforţate, 44-38.

Halep a câștigat în fața Sarei Sorribes Tormo cu 6-4, 6-0, toate cele şapte meciuri directe cu Begu.

Irina Begu şi Simona Halep şi-au asigurat, fiecare, câte 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.