Jurnalul.ro Sport Sporturi Cosmina Adriana Pană a câștigat medalia de argint la Europenele de Haltere de la Moscova

03 Apr 2021   •   19:58
Sursa foto: FRH/Facebook

Cosmina Adriana Pană a câștigat medalia de argint la Campionatele Europene de haltere de la Moscova, la stilul aruncat, categoria 45 de kilograme.

Pană evoluează la CSM Bacău și a luat medalia cu performanţa de 84 de kg, după ce a ratat prima încercare. La smuls, ea s-a clasat pe locul 5, cu 66 kg, după ce a eşuat la 69 kg. La total a ocupat locul 4, cu 150 kg.

Bianca Dumitrescu, de laCS Farul Constanţa, a încheiat pe poziția 6 la smuls, cu 64 kg, pe 7 la aruncat, cu 78 kg, şi pe 6 la total, cu 142 kg.

Astăzi evoluează la categoria 49 de kilograme româncele Mihaela Valentina Cambei şi Monica Suneta Csengeri.

România participă cu 9 sportivi, 7 la feminin şi 2 la masculin, la Campionatele Europene de la Moscova, în perioada 3-11 aprilie. Obiectivul stabilit de Federaţia Română de Haltere este câştigarea a trei medalii.