Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București, victorie în Liga Campionilor

CSM București, victorie în Liga Campionilor

12 Feb 2017   •   20:04
Sursa foto: Facebook CSM Bucuresti

CSM Bucureşti a învins formaţia daneză Team Esbjerg cu scorul de 33-25 (17-13), duminică, în Sala Dinamo din Capitală, în a 2-a Grupă principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Europei a câştigat fără probleme un meci în care a condus de la un capăt la altul, dar desprinderea a venit abia în ultimele zece minute.

CSMB a avut pentru prima oară avantaj de trei goluri în minutul 10, 6-3, apoi diferenţa a crescut la patru goluri, 9-5 (15). Echipa antrenată de Aurelian Roşca a reuşit să îşi păstreze avansul de patru goluri la pauză, 17-13, dar debutul reprizei secunde a aparţinut echipei oaspete, care s-a apropiat la două goluri (18-16), iar apoi la unul singur, 21-20 (43). În min. 48, scorul era de 24-22, dar în decurs de cinci minute CSM Bucureşti a marcat şase goluri (30-22) consecutive şi s-a desprins decisiv. Ecartul de pe tabelă s-a regăsit şi la final, 33-25.

Au evoluat echipele:
CSMB: Jelena Grubisic, Alina Iordache - Isabelle Gullden (3 goluri), Iulia Curea (1), Camille Ayglon Saurina (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson (4), Carmen Martin Berenguer (6), Oana Manea (3), Gnonsiane Niombla (5), Anastasia Lobaci (4), Majda Mehmedovic (3), Simone Boehme (1). Antrenor: Aurelian Roşca.
Team Esbjerg: Emliy Stang Sando - Ulrika Maria Toft Hansen (1), Tove Elise Seest (2), Rikke Riber Zachariassen (3), Laura van der Heijden (3), Jenny Alm (7), Ida Bjoerndalen Karlsson (4), Lara Gonzales Ortega (2), Maria Mose Vestergaard (1), Vilde Mortensen Ingstad (2). Antrenor: Lars Frederiksen.

Au arbitrat belaruşii Andrei Govsko şi Serghei Repkin, iar delegat EHF a fost macedoneanul Dragan Nacevski.

În celelalte meciuri jucate din Grupa a 2-a, FC Midtjylland a dispus de RK Krim Mercator Ljubljana cu 28-19, sâmbătă, iar Gyori Audi ETO KC a evitat in extremis eşecul pe teren propriu cu Larvik, 27-27, după ce formaţia norvegiană a condus cu 27-25 în final.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 11 puncte, urmată de FC Midtjylland, 8 p, Larvik, 8 p, CSM Bucureşti, 7 p, RK Krim Mercator, 6 p, Team Esbjerg, 2 p. Primele patru se califică în sferturile de finală.