Jurnalul.ro Sport Sporturi David Popovici a ocupat locul 7 în finala olimpică în proba sa favorită de 100 m liber

29 Iul 2021   •   06:48

David Popovici (16 ani) a obținut joi, la Tokyo Aquatic Centre, locul 7 în finala probei de 100 metri liber de la Jocurile Olimpice, fiind cronometrat cu timpul de 48.07 secunde. Cursa a fost câștigată de americanul Caeleb Dressel, cu timpul de 47.02, nou record olimpic.

Tânărul înotător român nu a făcut cea mai bună cursă a sa, terminând proba cu un timp cu 77 de sutimi sub ceamai bună performanță a sa din acest sezon.

Medalia de aur a revenit principalului favorit, americanul Caeleb Dressel, care a fost urmat de australianul Kyle Chalmers (47.08) și de rusul Kliment Kolesnikov (47.44).

Popovici fusese deținătorul celui mai bun timp al sezonului cu 47.30 secunde, timp depășit în semifinalele cursei olimpice de de rusul Kliment Kolesnikov (47.11) și de americanul Caeleb Dressel (47.23).

Timpul lui Popovici a fost stabilit la Campionatul European de juniori de la Roma, la începutul lunii iulie, timp cu care a stabilit un nou record mondial la categoria sa de vârstă.

La europenele de la Roma, Popovici a câștigat titlurile de campion la probele de 200 m, 100 m și 50 m liber.

David Popovici s-a calificat în finală, după ce în prima semifinală a încheiat cursa al patrulea, cu timpul de 47.72 secunde, al cincilea timp din ambele semifinale.

În finala olimpică de 200 m liber, David Popovici a terminat pe locul 4, la doar 2 sutimi de secundă de o posibilă medalie de bronz.

Românul și-a început cariera internațională la vârsta de 14 ani, participând la trei probe la Festivalul Olimpic de vară al Tineretului European. El a luat aurul la 100 liber (49,82, noul record al competiției), obținând în același timp argintul la 50 liber (23,03) și 200 liber (1:50,93).

David Popovic va lua startul și în cursa de 50 m lliber.

(sursa: Mediafax)