Jurnalul.ro Sport Sporturi David Popovici, la doar 2 sutimi de secundă de medalia de bronz. A stabilit un nou record mondial de juniori

27 Iul 2021   •   06:27

Tânărul înotător român David Popovici (16 ani) a terminat pe locul 4 în finala probei de natație 200 m liber de la Jocurile Olimpice. Acesta a fost cronometrat cu timpul de 1:44.68, la doar 2 sutimi de secundă de o posibilă medalie de bronz.

David Popovici a reușit cel mai bun timp al carierei în această probă, depășind performanța de la Campionatele Europene, când stabilise un nou record mondial, cu timpul de 1:45.26.

Medalia de aur în proba de 200 de metri a fost câștigată de britanicul Tom Dean, cronometrat cu 1:44.22, urmat de compatriotul său Duncan Scott, cu 1:44.26 și de brazilianul Fernando Scheffer, cu 1:44.66.

(sursa: Mediafax)