Jurnalul.ro Sport Sporturi Echipa feminină de tenis de masă s-a calificat în sferturile de finală la Tokyo 2020

01 Aug 2021   •   09:00

Echipa feminină de tenis de masă a României, alcătuită din Bernadette Szocs, Elisabeta Samara și Daniela Dodean au învins duminică dimineață echipa națională a Egiptului, în optimile de finală ale turneului olimpic de la Tokyo 2020, cu scorul general de 3-0.

Proba pe echipe se desfășoară sub forma a 5 meciuri, din care unul de dublu și 4 de simplu, cu condiția ca fiecare din cele 3 componente să joace minim o partidă, urmând ca prima echipă care ajunge la 3 victorii să câștige confruntarea. Fiecare meci s-a jucat în sistemul cel mai bun din 5 seturi.

Două din componentele echipei Egiptului, de 7 ori campioană a Africii, au apelat la un cod vestimentar impus de islamism, cu capul și întreg corpul acoperit.

În prima partidă, cea de dublu, Elisabeta Samara și Daniela Dodean au învins perechea alcătuită din Farah Abdelaziz și Yousra Helmy cu 3-0 (11-8, 13-11, 11-6).

Cel mai disputat meci a fost cel dintre Bernadette Szocs și Dina Meshref. Egipteanca a condus cu 2-0 după primele seturi. Szocs a revenit puternic, adudecându-și clar următoarele 3 seturi și câștigând în cele din urmă cu 3-2 (10-12, 9-11, 11-6, 11-7, 11-7).

În meciul trei, Elisabeta Samara s-a impus cu 3-1 (11-4, 9-11, 11-9, 11-8), în fața egiptencei Farah Abdelaziz.

În turul doi, în faza sferturilor de finală, echipa României se va lupta pentru un loc în semifinală cel mai probabil cu reprezentativa Hong Kong-ului, care întâlnește Brazilia, în optimile de finală.